Jakie są progi podatkowe? Przekroczysz, zapłacisz większy podatek

Skala podatkowa to jedna z form opodatkowania, w przypadku której wysokość podatku dochodowego zależna jest od progu podatkowego. Stawka podatku zaś zależna jest od uzyskanego dochodu w danym roku podatkowym. Na czym polega skala podatkowa i jakie są aktualne progi podatkowe?

Czym jest skala podatkowa?

Skala podatkowa, czyli tzw. rozliczenie na zasadach ogólnych to jedna z najpopularniejszych form opodatkowania w Polsce. Wówczas podstawą opodatkowania jest osiągnięty w ciągu roku kalendarzowego dochód, czyli różnica pomiędzy uzyskanymi przychodami a kosztami uzyskania przychodów. Skala podatkowa opiera się na podatku progresywnym, co oznacza, że im wyższy dochód ma dana osoba lub firma, to, tym wyższy podatek dochodowy zapłaci.

Reklama

Według skali podatkowej rozliczają się wszystkie osoby fizyczne, które otrzymują dochód z pracy na etacie (umowa o pracę) lub na podstawie umowy cywilnoprawnej. Ze skali podatkowej mogą również skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalności gospodarcze. Jeżeli przedsiębiorca nie wybierze innej formy opodatkowania, to wtedy automatycznie jego dochody będą opodatkowane na zasadach ogólnych.

Skala podatkowa a kwota wolna od podatku

Podatnicy rozliczający się na podstawie skali podatkowej mogą skorzystać z tzw. kwoty wolnej od podatku, która w 2023 r. wynosi 30 000 zł. Oznacza to, że osoby, których roczny dochód nie przekroczy 30 000 zł, nie zapłacą podatku.

Progi podatkowe na zasadach ogólnych

Rozliczanie dochodów na podstawie skali ogólnej opiera się na dwóch progach podatkowych. Pierwszy próg podatkowy obowiązuje w przypadku uzyskania dochodu do 120 000 zł i wynosi 12 proc. Drugi próg podatkowy z kolei obowiązuje przy dochodach wynoszących powyżej 120 000 zł i wynosi 32 proc.

Warto również wspomnieć o tzw. daninie solidarnościowej, która niekiedy bywa nazywana trzecim progiem podatkowym. Danina solidarnościowa wynosi 4 proc. a jej podstawą obliczenia, jest nadwyżka dochodu ponad kwotę 1 mln zł.

Ponadto przy ustalaniu wysokości PIT bierze się także pod uwagę kwotę zmniejszającą podatek, która przy obecnie obowiązującej kwocie wolnej od podatku wynosi 3600 zł. Oznacza to, że maksymalny podatek, jaki zapłacą osoby uzyskujące dochód podlegający I progowi podatkowemu wyniesie 10 800 zł.

Składka zdrowotna na zasadach ogólnych

Składka zdrowotna dla podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych wynosi 9 proc. od dochodu z poprzedniego miesiąca, przy czym jej wysokość nie może być mniejsza niż 9 proc. minimalnego wynagrodzenia określonego na dany rok podatkowy. Wobec tego w 2023 r. minimalna składka zdrowotna wynosi 314,10 zł. Warto również pamiętać, że składka zdrowotna w żadnej części nie podlega odliczeniu.

Jak obniżyć podatek dochodowy?

Skala podatkowa daje podatnikom możliwość skorzystania z wielu ulg oraz innych przywilejów, dzięki którym realnie można zmniejszyć podatek dochodowy. Wśród najpopularniejszych ulg wymienia się m.in.:

●      ulgę rodzinną,

●      ulgę rehabilitacyjną,

●      ulgę internetową,

●      ulgę termomodernizacyjną,

●      ulgę z tytułu krwiodawstwa.

Rozliczenie na zasadach ogólnych pozwala również na tzw. wspólne rozliczenie z małżonkiem, które w niektórych przypadkach może wiązać się z dużą oszczędnością podatkową. Wspólne rozliczenie z małżonkiem będzie w szczególności opłacalne, jeżeli jeden z małżonków uzyskuje niewielkie dochody, a drugi osiąga dochody wchodzące w drugi próg podatkowy. Przy wspólnym rozliczeniu może bowiem okazać się, że dochody małżonków zostaną opodatkowane nie stawką 32 proc., ale niższą, 12-procentowym podatkiem. Wspólne rozliczenie małżonków jest jednak możliwe wyłącznie wtedy, gdy oboje małżonków rozlicza się na podstawie skali.

Czy skala podatkowa się opłaca?

Skala podatkowa wydaje się jedną z najkorzystniejszych form opodatkowania. Pozwala na skorzystanie z wielu ulg podatkowych, na wspólne rozliczenie z małżonkiem, rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dziecko, a także umożliwia pomniejszenie osiągniętych przychodów o poniesione koszty uzyskania przychodów.

Rozliczenie na zasadach ogólnych jest więc z pewnością bardziej opłacalne niż inne formy opodatkowania, jednak, pod warunkiem że twoje dochody nie przekraczają pierwszego progu podatkowego i obowiązuje cię 12-proc. stawka podatku. O ile w przypadku pracy na etacie, nie ma możliwości zmiany formy opodatkowania, to taką możliwość mają przedsiębiorcy. Mogą m.in. wybrać podatek liniowy lub ryczałt. 

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | skala podatkowa | progi podatkowe | opodatkowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »