Jednorazowy podatek w Turcji. Pomoże w odbudowie po trzęsieniu ziemi

Jednorazowy podatek w Turcji ma pomóc w odbudowie kraju po trzęsieniu ziemi. Jego stawka wyniesie 10 proc.

Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (jednoizbowy parlament) wprowadziło jednorazowy 10-proc. podatek dla 22 firm, z którego środki zostaną przeznaczone na rządowy projekt odbudowy regionów dotkniętych trzęsieniami ziemi z 6 lutego - poinformował w czwartek portal Balkan Insight.

- Po katastrofie stulecia, która pogrążyła nas wszystkich w głębokim smutku, postanowiliśmy wprowadzić jednorazowy dodatkowy podatek w celu wyeliminowania warunków negatywnie wpływających na życie ogółu, zaspokojenie pilnych potrzeb obywateli oraz zapewnienie środków na odbudowę regionów - powiedział Mustafa Elitas, poseł Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, komentując wprowadzony w środę w nocy podatek.

Reklama

Polityk dodał, że z opłaty wyłączone zostaną firmy znajdujące się w 11 prowincjach Turcji dotkniętych trzęsieniami ziemi.

Turcja już wprowadzała kilka "jednorazowych" podatków

Analitycy, na których powołał się portal Balkan Insight, ostrzegli jednak, że nominalnie jednorazowy podatek może zostać utrzymany, tak jak działo się to w przeszłości z innymi "jednorazowymi" podatkami nakładanymi w następstwie trzęsień ziemi. Po trzęsieniu z roku 1999 ówczesny rząd Turcji wprowadził kilka "jednorazowych" podatków, które funkcjonują do dziś.

W wyniku katastrofy, która nawiedziła Turcję 6 lutego 2023 roku, zginęło ponad 45 tys. osób. Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) poinformował we wtorek, że koszt naprawy zniszczeń przekroczy 100 miliardów dolarów.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: podatki | Turcja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »