Koniec ze sprzecznymi interpretacjami podatkowymi!

- Fiskus już nie będzie wydawać sprzecznych interpretacji podatkowych- zapowiedział wicepremier Waldemar Pawlak odnosząc się do nowych propozycji legislacyjnych MG.

Izby skarbowe z różnych miast na analogiczne pytania podatników udzielają czasami sprzecznych odpowiedzi. Aby ograniczyć ten problem obywatele i przedsiębiorcy będą mogli występować do Ministra Finansów o zmianę indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych - powiedział minister gospodarki, wicepremier Waldemar Pawlak odnosząc się do nowych propozycji legislacyjnych MG.

Regulacje dotyczące podatków są niejednoznaczne i mogą być różnie interpretowane. Dzięki propozycji Ministerstwa Gospodarki zmniejszy się w obrocie prawnym liczba sprzecznych interpretacji podatkowych, a obywatele i przedsiębiorcy będą mieli pewność, że nie naruszają żadnych przepisów.

Reklama

Resort gospodarki chce również wprowadzić możliwość występowania o ogólne interpretacje podatkowe. Wnioski o dokonanie interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego mogłyby składać organizacje pracodawców i związki zawodowe - wyjaśnia wicepremier Waldemar Pawlak. Taki wniosek powinien uzasadniać: konieczność dokonania interpretacji ogólnej oraz przedstawiać stan faktyczny i prawny. Jego rozpatrzenie nie powinno przekraczać 30 dni - dodaje szef MG.

Dzięki temu rozwiązaniu jedna interpretacja podatkowa dotyczyłaby np. całej branży. Ponadto firmy mogłyby uzyskiwać interpelacje bez konieczności przekazywania swoich danych administracji podatkowej.

_ _ _ _ _

Ministerstwo chce ujednolić interpretacje

Przewidywane przez Ministerstwo Gospodarki zmiany mają umożliwić podmiotom będącym w takiej sytuacji występowanie do ministra finansów o zmianę indywidualnej interpretacji. Z tej możliwości będą więc mogły skorzystać podmioty w przypadku, gdy inna izba wydała interpretację dotyczącą tej samej sytuacji sprzeczną z tą, jaką otrzymał podatnik. Oznacza to, że podatnik, który dostał niekorzystną interpretację swojej izby, a znajdzie inną, korzystną, będzie mógł zwrócić się do Ministra Finansów.

Podobnie, nie zawsze tak samo

Choć zmiana przepisów w tym zakresie jest niewątpliwie słuszna i pożądana z punktu widzenia podatników, pojawia się pytanie, w jaki sposób oceniane będzie podobieństwo stanu faktycznego i prawnego, w którym znalazł się podatnik wnioskujący o zmianę interpretacji. Zawsze przecież występują pewne różnice, nawet minimalne w indywidualnych sytuacjach podatników i to może być przyczyną nieuwzględnienia wniosków o taką zmianę. Może się więc okazać, że zmiana przepisów chociaż zasadna z punktu widzenia bezpieczeństwa podatkowego, może nie zadziałać w praktyce.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »