Korekta zeznania rocznego PIT
Podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Dotyczy to również osób fizycznych składających zeznania roczne PIT.
Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji (polega na ponownym, poprawnym wypełnieniu formularza z zaznaczeniem, iż w tym przypadku mamy do czynienia z korektą uprzednio złożonej deklaracji) wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (czyli z wyjaśnieniem, dlaczego korekta musi być złożona).
Zagłosuj w internetowym referendum w sprawie OFE
Korektę składamy na przykład, gdy pomyliliśmy się w obliczeniach w PIT rocznym, ale również wtedy gdy chcemy odliczyć w ramach ulgi podatkowej wydatki, o których wcześniej zapomnieliśmy.
Uprawnienie do skorygowania deklaracji:
• ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą; złożenie korekty w takiej sytuacji nie wywoła żadnych skutków prawnych,
• przysługuje nadal po zakończeniu:
° kontroli podatkowej (ale złożenie korekty takiej korekty nie zwalnia od odpowiedzialności karnej-skarbowej, jedynie powoduje brak konieczności przeprowadzenia postępowania podatkowego),
° postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego (bo w zakresie objętym decyzją nie istnieje już w obrocie prawnym deklaracja podatkowa, a decyzję można jedynie uchylić, również w drodze wznowienia postępowania itd.).
Protokół z kontroli wydanej przed złożeniem przez podatnika deklaracji korygującej zeznanie podatkowe nie zawierającej żadnych wskazań co do ewentualnego naruszenia prawa podatkowego nie ogranicza i nie odbiera prawa do złożenia korekty zeznania. Tego rodzaju korekta jest skuteczna i zwalnia od odpowiedzialności karnej skarbowej.
Brak obowiązku złożenia zeznania podatkowego powoduje bezprzedmiotowość składania jego korekty, zatem jeżeli zeznania nie trzeba było składać, to nie składamy "zerującej" korekty, lecz piszemy pismo z wnioskiem o anulowanie (albo z wyjaśnieniem, dlaczego deklaracja jest prawnie nieskuteczna).
Korzyści z korekty:
• nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie;
• w przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75 % stawki odsetek od zobowiązań podatkowych (pobiera się tylko 3/4 odsetek); Stawka odsetek za zwłokę jest zaokrąglana w górę do dwóch miejsc po przecinku.
Obniżki odsetek nie stosuje się do korekty deklaracji:
• złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach, gdy nie stosuje się zawiadomienia - po zakończeniu kontroli podatkowej;
• dokonanej w wyniku czynności sprawdzających (czyli gdy urząd wezwał podatnika do złożenia wyjaśnień i okazało się, że korekta jest niezbędna).
W razie stwierdzenia, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy w zależności od charakteru i zakresu uchybień:
• koryguje deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 1 000 zł;
• zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość.
Pobierz darmowy: PIT 2012
Termin do złożenia wyjaśnień i dokonania korekty deklaracji podatkowej powinien być ustalony przez organ podatkowy w wezwaniu i uwzględniać czas niezbędny na wykonanie czynności tam określonych.
Zeznanie roczne może również za twoją zgodą zostać skorygowane przez urząd skarbowy. W takim wypadku należy stosować się do wskazówek zawartych w pismach otrzymywanych w tej sprawie z urzędu skarbowego.
Uwaga - jeżeli podatnik złożył niewłaściwy PIT - np. PIT-36 zamiast PIT-37, zeznanie PIT-37 złoży jako zeznanie korygujące (choć wcześniej go w ogóle nie składał),
Artur M. Brzeziński, doradca podatkowy