Koronawirus w Polsce: Kwarantanna dokumentów do skarbówki i ZUS

Urzędy skarbowe przez 48 godzin, a oddziały ZUS przez 72 godziny przetrzymują w kwarantannie dokumenty, które trafiły do specjalnie wystawionych na czas epidemii skrzynek - informuje Prawo.pl.

Zdaniem ekspertów, takie postępowanie rodzi wątpliwości, co do ustalenia daty wpływu dokumentów, a co za tym idzie terminów postępowania - informuje portal.

- Z sygnałów, jakie otrzymujemy od zdziwionych i zaskoczonych przedsiębiorców, wynika, że składane do skrzynek przed urzędami skarbowymi pisma, wnioski czy inne dokumenty nie trafiają od razu do urzędnika, ale są poddawane kwarantannie przez 48 godzin - mówi Katarzyna Lorenc, ekspert ds. prawa pracy Business Centre Club.

I dodaje: - Rozumiemy, że to sposób ochrony urzędników, jednak zastanawiamy się, jak to wpłynie na datowanie spraw. 

Reklama

Informacje o kwarantannie dokumentów potwierdza Ministerstwo Finansów - informuje Prawo.pl.

Według danych pozyskanych przez portal, odbiór dokumentów i ich rejestracja odbywają się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Urzędnicy pracują w rękawiczkach ochronnych, następuje dezynfekcja i rotacyjna wymiana skrzynek. Dokumenty są w kwarantannie - przechowywanie w specjalnych pojemnikach lub pomieszczeniach przez określony czas.

Ich rejestracja następuje dopiero po upływie kwarantanny - przy czym, jak zapewnia ministerstwo, dokument rejestrowany jest z datą faktycznego złożenia do skrzynki.

Cytowany przez Prawo.pl Józef Banach, radca prawny, partner w kancelarii InCorpore Banach Szczypiński i Partnerzy, ocenia, że z perspektywy podatnika istotna jest data doręczenia korespondencji. Z tego względu przyjęta przez administrację skarbową procedura jest dość zaskakująca, bo "nie ma pewności, czy np. przedsiębiorca złożył pismo w terminie".

Nieco inaczej na sprawę patrzy Sławomir Paruch, radca prawny, partner-założyciel kancelarii Paruch Chruściel Schiffter. Jego zdaniem, każdy rozsądny przedsiębiorca dba o potwierdzenie nadania korespondencji, żeby nie narazić się na złożenie pisma po terminie - czytamy w portalu. 

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019

Jak dodaje, o terminie wniesienia pisma do urzędu decyduje prezentata na tym piśmie, a opisana procedura utrudnia jej naniesienie lub uniemożliwia. To skazuje przedsiębiorców na nadanie pisma pocztą, co dziś jest również utrudnione. 


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »