Koronawirus w Polsce. Zmienił się sposób odliczania darowizn od dochodów
Zmienił się sposób odliczania darowizn od dochodów. Wprowadzono mnożniki powiększające wartość odliczeń od dochodu, zależnie od tego w jakim miesiącu podatnik przekazuje darowiznę na walkę z koronawirusem.
Tarcza antykryzysowa wprowadza preferencje dla działalności charytatywnej. Zmiany dotyczą darowizn, które są przekazywane na rzecz dedykowanych podmiotów, a są to przede wszystkim szpitale, ale także sanatoria, stacje pogotowia ratunkowego oraz Agencja Rezerw Materiałowych i Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.
- Na 1 kwietnia było 199 dedykowanych placówek medycznych - mówi w rozmowie z MarketNews24 Paweł Tomczykowski, partner zarządzający w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. - Listę tych placówek publikują dyrektorzy wojewódzkich oddziałów NFZ.
Jeżeli osoba prawna lub fizyczna przekaże darowiznę, pieniężną czy rzeczową, to będzie korzystała z preferencji polegających na tym, że będzie można zastosować mnożnik na potrzeby odliczenia od dochodu.
Ten mnożnik w przypadku darowizn dokonanych do końca kwietnia będzie wynosił 200 proc. Dla darowizn dokonanych w maju wyniesie 150 proc. W okresie czerwiec-wrzesień wartość podlegająca odliczeniu od dochodu to będzie 100 proc. wartości darowizny.
- Darowizny mogą być teraz dokonywane także przez podatników 19 proc. podatku liniowego, a także przez rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - wyjaśnia mec. Paweł Tomczykowski.
Wartość darowizn z uwzględnieniem mnożnika może być uwzględniania w rozliczeniach bieżących, czyli w płaconych zaliczkach. To dotyczy dochodów z działalności gospodarczej, ale też dochodów z najmu czy dzierżawy. W przypadku podatników VAT mogą oni korzystać z zerowej stawki VAT.
W odniesieniu do darowizn rzeczowych i korzystnego opodatkowania VAT została opublikowana lista produktów, których dotyczą wprowadzone ulgi podatkowe.
Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019
Odliczać można też wartość darowizn przekazanych jeszcze przed wprowadzeniem ustawy o tarczy antykryzysowej - wyjaśnia mec. Tomczykowski.