Korzystniejsze rozliczanie PIT

Od 1 stycznia 2009 roku pracujący za granicą mogą rozliczać się z podatku wspólne z mieszkającym w Polsce małżonkiem, a także odliczać w naszym kraju składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zapłacone za granicą.

Wynika to z dostosowania naszych przepisów do norm wspólnotowych.

Do 1 stycznia 2009 r. osoby pracujące za granicą, zobowiązane do rozliczania podatku dochodowego w Polsce, nie mogły rozliczać się z PIT od dochodów uzyskanych za granicą z pozostałą w Polsce żoną czy mężem. Było to niezgodne z unijną zasadą swobodnego przepływu osób i jeszcze w październiku 2007 r. Komisja Europejska nakazała Polsce zmienić te zasady.

Nowe przepisy znalazły się w nowelizacji ustawy o PIT z 6 listopada 2008 r. i dotyczą dochodów uzyskiwanych od 1 stycznia 2009 r., a więc rozliczanych do 30 kwietnia 2010 r.

Od 1 stycznia 2009 r. osoby, których dochody pochodzą z pracy za granicą, ale są tzw. polskimi rezydentami podatkowymi w Polsce, czyli to tutaj mają centrum swoich interesów życiowych, mogą składać wspólne zeznanie podatkowe. Małżonek pracujący za granicą musi dysponować tzw. certyfikatem rezydencji podatkowej, który wydaje zagraniczny urząd skarbowy. Certyfikat należy dołączyć do wspólnego zeznania podatkowego.

Wspólne rozliczenie będzie możliwe tylko wtedy, gdy zagraniczne dochody są uzyskiwane w jednym z państw UE albo w Szwajcarii i stanowią maksymalnie 25 proc. wspólnie rozliczanych dochodów. Co najmniej 75 proc. dochodów musi pochodzić z Polski.

Innym udogodnieniem dla pracujących za granicą, a rozliczających się z PIT w Polsce, jest możliwość wspólnego rozliczenia ze studiującym w UE lub Szwajcarii dzieckiem. Trzeba jednak dołączyć do zeznania potwierdzenie (przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego) z zagranicznej szkoły czy uczelni, że dziecko właśnie do niej uczęszcza.

Osoby uzyskujące dochody za granicą mogą odliczać w Polsce składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz zdrowotne, płacone przez nie do zagranicznych systemów ubezpieczeniowych. Potrącą je od swojego dochodu albo podatku tak samo, jak osoby zatrudnione w Polsce. Warunkiem jest, aby ubezpieczenie, które zapłacili, było obowiązkowe i nie zostało odliczone od podatku za granicą. W wypadku składki zdrowotnej przewidziane jest ograniczenie odliczenia do 7,75 proc. podstawy wymiaru składki w kraju, w którym została zapłacona.

Prawo do odliczenia zagranicznych składek od podatku PIT rozliczanego w Polsce zostało wprowadzone również mocą ustawy z 6 listopada 2008 r., ale objęło również dochody z 2008 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ubezpieczenie | PIT | składki | rozliczenie | rozliczenia PIT | dochody
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »