MF planuje tzw. odwrócony VAT w handlu prętami stalowymi
- Jeszcze w tym roku będzie możliwe wprowadzenie tzw. odwróconego VAT w handlu prętami stalowymi - poinformował we wtorek iceminister finansów Maciej Grabowski. Jego zdaniem, to najlepsze rozwiązanie w walce z wyłudzeniami VAT.
Resort finansów podał, że planuje wprowadzenie nowych rozwiązań prawych ograniczających wyłudzenia VAT w związku ze zidentyfikowaniem znaczących oszustw podatkowych w sektorze stalowym, w szczególności w obrocie prętami stalowymi.
- Przeprowadzone analizy wykazały, że najbardziej odpowiednim rozwiązaniem, wspierającym walkę z oszustwami w VAT w tym obszarze będzie mechanizm odwróconego obciążenia. Rozwiązanie to wymaga jednak decyzji przyjętej jednogłośnie przez Radę UE, na podstawie złożonego przez Polskę za pośrednictwem Komisji Europejskiej dobrze umotywowanego wniosku derogacyjnego - wyjaśnił wiceminister finansów w komunikacie przesłanym PAP.
Odwrócony VAT jest procedurą, która przewiduje, że to kupujący, a nie sprzedający zobowiązuje się do odprowadzenia podatku.
- Przeprowadzone z Komisją Europejską wstępne konsultacje co do możliwości wprowadzenia w Polsce takiego szczególnego środka wskazują, że rozwiązanie to mogłoby zostać przyjęte jeszcze w tym roku - dodał.
Zdaniem Grabowskiego, wniosek do Komisji Europejskiej może zostać przekazany - po przeprowadzeniu stosownych konsultacji - pod obrady Rady Ministrów w marcu. Po przyjęciu go przez rząd wniosek będzie mógł być przekazany Komisji Europejskiej.
Wiceminister zaznaczył, że przyznanie derogacji jest procesem czasochłonnym, w związku z tym ministerstwo niezwłocznie wprowadzi także inne rozwiązania legislacyjne, które przyczynią się do zmniejszenia skali nadużyć w podatku VAT w handlu prętami stalowymi.
Wyjaśnił, że chodzi np. o skrócenie okresów rozliczeniowych w VAT do jednego miesiąca dla obrotu niektórymi towarami, w szczególności prętami stalowymi, oraz wprowadzenie w tym obszarze instytucji tzw. odpowiedzialności solidarnej.
- Wszystkie planowane rozwiązania zostały skonsultowane z branżą stalową, która popiera je w pełnym zakresie. Efektywna współpraca między resortem finansów a branżą stalową przyczyni się do skuteczniejszej walki z oszustami, z której skorzysta nie tylko fiskus, ale przede wszystkim uczciwi przedsiębiorcy doświadczający nieuczciwej konkurencji ze strony podmiotów uczestniczących w procederze wyłudzeń podatkowych - podkreślił Grabowski.
- Projektowanym działaniom legislacyjnym nadal będą towarzyszyć intensywne działania kontrolne służb skarbowych w omawianym obszarze realizowane w ścisłej współpracy z Prokuraturą, ABW, CBŚ i Policją oraz z administracjami podatkowymi innych państw członkowskich Unii Europejskiej - dodał w komunikacie.
Przedstawiciele branży hutniczej zaapelowali na początku lutego o zmiany w prawie, które powstrzymałoby oszustów w handlu prętami zbrojeniowymi. "Mając na uwadze dobro polskiego przemysłu hutniczego, ochronę miejsc pracy oraz dobro uczciwych podatników, wspólnie apelujemy do Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej o przyjęcie, jako priorytetu w pracach na najbliższe dni wprowadzenie rozwiązań legislacyjnych w postaci mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT w handlu prętami zbrojeniowymi" - napisali w stanowisku przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych przemysłu hutniczego.
Ich zdaniem, narastający proceder wyłudzania podatku VAT na podstawie fikcyjnego handlu prętami zbrojeniowymi zagraża zakładom przemysłu hutniczego.
Pobierz za darmo program PIT 2012
Także zdaniem prokuratury proceder wyłudzeń podatków w związku z fikcyjnym obrotem stalą, prętami zbrojeniowymi i metalami kolorowymi nasilił się w ostatnim czasie. Pod koniec ubiegłego roku w samym tylko katowickim okręgu prokuratorskim prowadzono aż 38 postępowań w podobnych sprawach. W ubiegłym roku do sądów trafiło sześć aktów oskarżenia, które objęły 50 osób.
W ubiegłym tygodniu Grabowski poinformował, że w związku z tymi sygnałami powołano specjalną grupę operacyjną, która zajmuje się wykrywaniem tego typu przestępstw. W jej skład wchodzą inspektorzy z urzędów kontroli skarbowej, policjanci oraz funkcjonariusze innych organów ścigania. Wiceminister nie wykluczył wprowadzenia zmian w ustawie o VAT, ale zastrzegł, że trwałoby to długo, na co MF nie może sobie pozwolić.
Pobierz: program do rozliczeń PIT