MF: Uruchomiono nowe funkcje kalkulatora wynagrodzeń
Jak poinformował resort finansów, od 15 lipca podatnicy osiągający przychody z dwóch umów o pracę, mogą obliczyć swoje wynagrodzenia netto korzystając z kalkulatora wynagrodzeń zamieszczonego na stronach resortu.
Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy
Ministerstwo wyjaśniło, że udostępnione w piątek nowe funkcje kalkulatora pozwalają "podatnikom obliczyć wynagrodzenia netto dla współwystępowania dwóch umów o pracę". Wskazano, że w kolejnych tygodniach będą wchodzić kolejne funkcjonalności pozwalające precyzyjnie wyliczyć łączne skutki zmian przeprowadzonych w 2022 roku kolejnym grupom podatników.
Przypomniano, że Ministerstwo Finansów udostępniło specjalny kalkulator wynagrodzeń, który pomoże podatnikom wyliczyć łączne skutki zmian przeprowadzonych w 2022 r. Kalkulator wynagrodzeń MF - jak dodano - pozwala porównać wynagrodzenia na rękę w oparciu o przepisy obowiązujące w 2021 roku oraz łącznie po reformach wprowadzonych w 2022 roku.
Resort przekazał, że udostępnianie kalkulatora zostało rozłożone na pięć faz, w których będą dodawane nowe funkcjonalności.
Jak zaznaczono, do tej pory kalkulator pozwalał obliczyć wynagrodzenie na rękę dla osób zatrudnionych na umowach o pracę oraz umowach zlecenia w ujęciu miesięcznym oraz uwzględniając rozliczenie roczne.
Dodano, że w kolejnych fazach dołączone zostaną funkcje pozwalające m.in. wyliczyć wynagrodzenia netto dla współwystępowania umów o pracę i umów zlecenia; wysokość emerytur oraz rent netto. W przyszłości uwzględnią także przypadki współwystępowania umów (o pracę, zlecenia) z emeryturą/rentą. "Kolejne funkcjonalności umożliwią uwzględnienie wspólnego rozliczenia rocznego z małżonkiem. Wprowadzone zostaną także rozwiązania dla przedsiębiorców" - zapowiedziano.
Resort przypomniał, że kalkulatory mają wyłącznie charakter poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do rzeczywistego wyliczania wynagrodzeń i świadczeń społecznych. "Rzeczywista sytuacja podatników może odbiegać od przyjętych założeń, a każdą rozbieżność należy analizować indywidualnie" - zaznaczono.
Obecnie kalkulatory wynagrodzeń uwzględniają: umowę o pracę świadczoną przez cały rok; umowę zlecenia świadczoną przez cały rok; dwie umowy o pracę świadczone przez cały rok; limit 30-krotności przy wyliczaniu składek społecznych; wspólne limity ulg zwalniających część przychodu z opodatkowania oraz kosztów autorskich; mechanizm zmniejszenia składki zdrowotnej do zaliczki; rozliczenie roczne indywidualne oraz z dzieckiem; ulgi na dziecko.
Zaznaczono jednak, że kalkulatory wynagrodzeń nie uwzględniają m.in.: świadczeń emerytalnych lub rentowych; wynagrodzeń mundurowych; zasiłku chorobowego; zasiłku macierzyńskiego; dodatków do wynagrodzeń niepodlegających oskładkowaniu lub opodatkowaniu; zryczałtowanego podatku dochodowego od umów zlecenia poniżej 200 zł; kosztów autorskich naliczanych tylko od części przychodu z umowy o prac; jednoczesnego korzystania na zaliczkach z kosztów autorskich oraz ulg zwalniających część przychodu z opodatkowania; innych ulg i zwolnień niż wymienione wcześniej.