Najlepsza ulga dla rodzin z 500 plus. Odliczysz aż 1112 zł za jedno dziecko

Ulga na dziecko znana również jako ulga prorodzinna to najpopularniejsza ulga, z jakiej korzystają podatnicy przy rozliczeniu rocznym. Ulgę na dziecko odliczamy chętnie, tylko w 2021 roku skala odliczeń wyniosła 5 719 686 000 zł. O uldze na dziecko powinny pamiętać rodziny pobierające 500 plus, ponieważ to odliczenie jest ich "naturalnym sojusznikiem".

500 plus i ulga na dziecko to para prawdziwych sojuszników budżetu rodzinnego, w przypadku gdy w gospodarstwie domowym są dzieci. Dzięki świadczeniu zyskujemy 500 zł od jednej pociechy, a dzięki uldze na dziecko możemy odliczyć 1112,04 zł za każdego potomka. Liczba ta szybko jednak wzrasta wraz z kolejnymi dziećmi w domu.

Ulga prorodzinna, czyli ulga na dziecko. Jaka jest wysokość ulgi?

Musimy pamiętać o jednej kwocie dotyczącej ulgi prorodzinnej, która popularnie zwana jest ulgą na dziecko. Mowa o 92,67 zł, która to kwota stanowi miesięczną ulgę z tytułu posiadania dziecka. W wypadku, gdy jesteśmy rodzicami jednej pociechy, przy naliczaniu ulgi na dziecko mnożymy podaną wartość przez 12 miesięcy (o ile dziecko nie urodziło się w ubiegłym roku) i wpisujemy w formularz. 

Reklama

Wynik mnożenia możemy zwielokrotnić liczbą posiadanych dzieci. Tak więc rodzice jedynaka odliczą 1112,04 zł, rodzice dwójki dzieci 2224,08 zł, a ci posiadający trójkę już 4224,12 zł. Skąd ten nagły wzrost przy uldze na trójkę dzieci? Na trzecie dziecko obowiązuje bowiem ulga 2000,04 zł. Jeszcze ciekawiej jest przy czwórce dzieci i większej ich liczbie. Na czwartą i każdą kolejną pociechę kwota ulgi na dziecko wynosi już 2700 zł. Tak więc rodzice czwórki maluchów odliczyć od podatku mogą aż 6924,12 zł.

Jak rozliczyć PIT z ulgą na dziecko? Kto ma prawo do odliczenia ulgi na dziecko?

Aby rozliczyć ulgę na dziecko w naszym PIT należy skorzystać z formularza PIT-0. Na nim bowiem wykazujemy ulgi podatkowe, z których chcemy skorzystać. W tym wypadku w pozycji 52 formularzu wskazujemy liczbę dzieci, a kwotę odliczenia wskazujemy w pozycji 53 lub 54 w zależności czy chodzi o podatnika czy jego współmałżonka. W części E PIT-0 wpisujemy natomiast szczegółowe dane na temat dzieci, jak ich imiona, nazwiska i numery PESEL.

Prawo do odliczenia ulgi na dziecko mają obydwoje rodziców, ale również opiekunowie prawni dzieci czy też rodzice zastępczy, pozostający w związku małżeńskim. Kwota ulgi prorodzinnej odliczana przez nich od podatku może wystąpić w dowolnej proporcji, w jakiej umówią się uprawnieni. Jeśli jednak do takiego porozumienia nie dojdzie, a zgodnie z rozstrzygnięciem sądu podatnicy wykonują wspólnie władzę rodzicielską po rozwodzie czy w separacji, stosują równą kwotę odliczenia.

Jak rozliczyć ulgę na dziecko urodzone w 2022 roku? Komu nie przysługuje ulga na dziecko 2022?

Rozliczenie ulgi na dziecko urodzone w 2022 roku nie jest skomplikowane. Podążamy wyżej opisaną drogą stosowania ulgi w formularzu PIT-0, a ulgę naliczamy za pełne miesiące życia malucha. I taką też kwotę wpisujemy w pozycji przeznaczonej do umieszczenia w niej wysokości odliczenia.

Przede wszystkim ulgi prorodzinnej nie mogą korzystać osoby, które nie wykonują władzy rodzicielskiej lub nie sprawują opieki prawnie ustalonej. Z ulgi na dziecko nie mogą skorzystać rozliczające się ryczałtem oraz opodatkowane podatkiem liniowym.

Czy ulga na dzieci jest zależna od dochodu? Jakie dochody wlicza się do ulgi prorodzinnej?

Dochody rodziców nie liczą się w przypadku posiadania dwójki i więcej dzieci, ale inaczej jest w przypadku odliczania ulgi na jedno dziecko. Wówczas stosowany jest limit dochodów uzyskanych w poprzednim roku przez jednego rodzica, który wynosi 56 tys. zł. W przypadku dwójki rodziców mowa o 112 tys. zł limitu dochodów, a jego przekroczenie pozbawia możliwości zastosowania ulgi na dziecko.

Czy można odliczyć ulgę na dziecko uczące się i pracujące? Czy można odliczyć ulgę na dziecko pełnoletnie?

Tak, można odliczać ulgę na dziecko pełnoletnie, a także na dziecko uczące się i pracujące. Ulgę na dziecko można odliczać nawet do 25. roku życia naszego potomka, jednak wyłącznie w wypadku, gdy dziecko kontynuuje naukę. Co więcej, pociecha może nawet w tym okresie pracować, jednak nie ma to wpływu na przyznawanie ulgi na dziecko, dopóki wypłata nie narusza limitu. W tym wypadku dopóki dochód dziecka w ciągu roku nie przekroczył limitu ustalonego 16 061,28 zł ulgę prorodzinną można stosować.

Czy 500 plus wpływa na ulgę prorodzinną? 500 plus w PIT a odliczenie ulgi na dziecko

Pytanie odnośnie wpływu 500 plus na ulgę prorodzinną z pewnością może pojawić się w wypadku rodzin, które korzystają ze środków z programu na kilkoro dzieci i w ten sposób zgromadzona znaczna kwota świadczenia wywołuje pytania o jego wpływ na ulgę. Uspokajamy - 500 plus w żadnym stopniu nie wpływa na ulgę prorodzinną.

Świadczenie 500 plus jako zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie jest w ogóle uwzględniane w zeznaniu rocznym. Nie ma więc żadnego wpływu, czy otrzymujemy 500 zł na jedno dziecko, czy 3500 zł na siódemkę dzieci. Pamiętajmy, że podobnie jak 500 plus wolne od podatku dochodowego są także środki z becikowego, zasiłku pielęgnacyjnego, zasiłku rodzinnego czy zapomóg.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ulga prorodzinna | PIT | 500 zł na dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »