Ile kosztuje rozliczenie PIT, gdy nie robimy tego sami? Małżeństwa i rodziny z dziećmi zapłacą więcej

Ile kosztuje rozliczenie PIT? To pytanie pojawia się w głowach tych podatników, którzy już wiedzą, że nie wezmą na siebie wypełniania deklaracji podatkowej za poprzedni rok. Niestety, mamy dla nich złe wieści - aby delegować wypełnienie PIT na osobę trzecią, będą musieli trochę zapłacić. Najwięcej pieniędzy powinny szykować rodziny z dziećmi, małżeństwa i miłośnicy ulg podatkowych. Ci zapłacą bowiem za rozliczenie PIT najwięcej.

Ile kosztuje rozliczenie PIT za poprzedni rok? Pytanie to jest szczególnie na miejscu, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że już od środy zacznie się wielkie rozliczanie PIT, które obejmie cały kraj. Przypomnijmy bowiem, że od 15 lutego do 2 maja trwać będzie cykl rozliczeń deklaracji podatkowych za poprzedni rok. 

I choć niejeden podatnik skusi się na wersję elektroniczną formularza (i bezpłatną), którą znajdzie na rządowej stronie Twój e-PIT, to wciąż wielu praktykuje rozliczanie się ze skarbówką na papierze. Wśród tych "tradycyjnych" podatników znajdzie się natomiast niejeden, który postanowi oddelegować zadanie rozliczenia deklaracji podatkowej. Ceny mogą go jednak zaskoczyć.

Reklama

Ile kosztuje rozliczenie PIT? Wszystko zależy od tego, kto będzie nas rozliczał

To, ile kosztuje rozliczenie PIT, w dużej mierze zależy od tego, do jakiego podmiotu z tym zadaniem się zwrócimy. Wypełnić nasz formularz może zaznajomiona urzędniczka, kolega ze skarbówki czy emerytowana nauczycielka, ale równie dobrze może to być wykwalifikowane biuro rachunkowe, które rozliczenie PIT oferuje w cenniku usług.

Ceny będą się różniły oczywiście w zależności od tego, kogo wybierzemy. Zwykle jednak, jak wynika z cenników biur rachunkowych oraz wpisów na forach w sieci, wypełnienie deklaracji podatkowej to koszt zaczynający się od około 30 zł, a górne granice kosztów wypełnienia PIT mogą sięgać 200 - 300 zł.

Rozliczenie PIT będzie tym droższe, im więcej będzie ulg i czy rozliczać będziemy się z małżonkiem

Szykując pieniądze za rozliczenie PIT na pewno warto zastanowić się nad stopniem skomplikowania zadania, jakie powierzymy osobie trzeciej czy podmiotowi wyspecjalizowanemu w rachunkowości. Na pewno liczba deklaracji PIT, a także odpowiadających im PIT 11 czy PIT 8c, które zawierają informacje o uzyskanych dochodach, mogą podbić wartość usługi. Cenniki wskazują, że każdy kolejny PIT do rozliczenia to kilkadziesiąt złotych więcej do finalnej ceny.

Także rodzaj zeznania może mieć wpływ na cenę. Fakt czy będzie to zeznanie pierwotne, czy korekta ma spore znacznie, ponieważ ta druga jest zdecydowanie kosztowniejsza. Korekta bywa nawet dwukrotnie droższa od zeznania pierwotnego. Także zatrudnienie za granicą może podbić wartość rozliczenia deklaracji podatkowej.

Ulgi podatkowe szczególnie drogie, więc rodzice zapłacą więcej. Małżeństwa też nie będą miały taniej

Szczególnie wiele zapłacą natomiast rodzice i małżonkowie. Ci pierwsi z tytułu posiadania dzieci na pewno będą chcieli skorzystać z ulgi na dziecko, która zresztą jest najczęściej odliczaną od podatku ulgą. Zastosowanie ulgi podatkowej to koszt około 30 zł do nawet 50 zł, a każda kolejna pociecha to jeszcze wyższa cena. Łatwo możemy obliczyć więc, że trójka dzieci to już nawet grubo ponad 100 zł więcej za deklarację.

Za rozliczenie się z małżonkiem również zapłacimy więcej. Czy sporo? Mowa o kosztach sięgających od 50 zł wzwyż. Na pewno jest to koszt mniejszy od tego, jaki muszą dorzucić rodzice z trójką dzieci, ale możemy się zaskoczyć - ceny są różne i zależą przede wszystkim od tego, jakie cenniki przedstawiają dane biura rachunkowe lub ile liczą sobie osoby biorące na siebie rozliczenie PIT.

Najdroższa usługa przy rozliczeniu PIT? Spóźnialscy mogą czuć się uratowani

Warto jeszcze zaznaczyć, że to ile kosztuje rozliczenie PIT, może zmienić usługa ekspresowego wypełnienia deklaracji. To udogodnienie przewidziane dla spóźnialskich, które pozwala zwykle na odebranie deklaracji od osoby wypełniającej w przeciągu jednej wizyty. Za ekspresową usługę trzeba jednak doliczyć sobie około 100 zł.

Przypomnijmy jednak także o opcji "dla oszczędnych". Ci, którzy nie chcą wydawać ani złotówki na rozliczenie PIT, powinni skorzystać z usługi oferowanej przez Ministerstwo Finansów. Mowa o usłudze Twój e-PIT, gdzie podatnik znajdzie swoją deklarację podatkową rozliczoną wstępnie przez ekspertów z Krajowej Administracji Skarbowej. Możemy taki dokument przekazać dalej do skarbówki, ale możemy wprowadzić modyfikacje, jak na przykład ulgi. To jednak leży już wyłącznie w naszej gestii.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rozliczenia PIT | PIT | deklaracja | ulga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »