Nie odliczysz ulgi prorodzinnej, gdy dziecko pracuje i dużo zarabia
Ulga prorodzinna to kwota, o którą można pomniejszyć należny podatek dochodowy za dany rok rozliczeniowy. Korzystamy z niej bardzo często przy rozliczaniu PIT-u. Czy rodzice mają prawo do podobnej ulgi, gdy dziecko pracuje? Ile może zarobić ich syn czy córka, by nie stracili prawa do ulgi na dziecko?
Ulga prorodzinna - znana też jako ulga na dziecko - to szansa na odliczenie pewnych kosztów w PIT. Jest jednym z najczęściej występujących odliczeń podatkowych i przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym oraz rodzicom zastępczym, którzy uzyskali dochody opodatkowane według skali podatkowej.
Komu przysługuje ulga prorodzinna? Mogą z niej skorzystać rodzice dzieci, które:
- nie ukończyły jeszcze 18 lat,
- otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę rodzinną (bez względu na wiek),
- nie ukończyły jeszcze 25 lat i uczą się lub studiują.
W tym ostatnim przypadku istotny jest jednak osiągnięty przez dziecko, ewentualny dochód. Jeśli będzie zbyt wysoki, uniemożliwi to skorzystanie z ulgi prorodzinnej. Tymczasem ulga na dziecko umożliwia płacenie mniejszego podatku, a rozliczamy ją po zakończeniu danego roku podatkowego.
Czytaj też | Zmiany w uldze na dziecko dla samotnej matki. Jak ją rozliczyć w PIT?
Rozliczenie PIT 2023 z ulgą prorodzinną możliwe jest w przypadku rodziców, których dzieci uzyskały dochody w roku 2022. Jest jednak pewien warunek - nie mogą one przekroczyć wyznaczonego limitu.
Dzieci te nie mogą też mieć więcej niż 25 lat i muszą uczyć się lub studiować w szkołach, o których mówią przepisy regulujące system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innym państwie.
Ulga prorodzinna przysługuje rodzicom, których dziecko nie uzyskało w poprzednim roku rozliczeniowym dochodów wyższych niż dwunastokrotność kwoty renty socjalnej. Suma tej renty wynosi 1338,44 zł.
W związku z tym roczny dochód dziecka nie może przekroczyć 16 061,28 zł. Jeśli będzie wyższy, ulga prorodzinna przepadnie. Taka kwota graniczna została wprowadzona przez Polski Ład 2.0. Będzie rosła wraz ze wzrostem wysokości renty socjalnej.
Czytaj też | Ulga na dziecko 2023 w zeznaniu PIT. Jak ją rozliczyć po rozwodzie?
Nawet jeśli pracujące dziecko nie przekroczyło wskazanego prawnie limitu dochodów, w niektórych przypadkach jego rodzice czy opiekunowie i tak nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej. Na przeszkodzie mogą tym razem stać ich własne dochody.
Z ulgi na dziecko nie mogą skorzystać osoby, które rozliczają się według zasad podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej.
Warto jednak pamiętać, że jeśli takie osoby oprócz wymienionych dochodów (przychodów) uzyskały również w 2022 roku dochody opodatkowane według skali podatkowej (na przykład wynagrodzenie za pracę), mogą w swoim zeznaniu podatkowym wykazać kwotę przysługującej im do odliczenia ulgi.
Wysokość dochodów rodziców nie jest istotna, jeśli wychowują oni co najmniej dwoje dzieci. Jeśli w danym roku rozliczeniowym wychowywali jedno dziecko, ważna jest suma uzyskanych przez nich dochodów. By skorzystać z ulgi prorodzinnej, nie powinny one przekroczyć:
- 112 tysięcy złotych, w przypadku gdy podatnik pozostaje w związku małżeńskim (przy czym sumuje się dochody małżonków),
- 112 tysięcy złotych, gdy chodzi o osobę samotnie wychowującą dziecko,
- 56 tysięcy złotych, jeśli podatnik nie pozostawał w związku małżeńskim (również wtedy, gdy taka sytuacja miała miejsce przez część roku).
Warto przy tym pamiętać, że za podatnika pozostającego w związku małżeńskim nie jest uznawana osoba, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli związek małżeński trwa, jednak jeden z małżonków został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Prawo do ulgi prorodzinnej nie przysługuje rodzicom, jeśli w stosunku do dochodów pełnoletniego dziecka stosuje się przepisy o podatku liniowym, ryczałcie albo podatku tonażowym.
Czytaj również | Ulga na dzieci ze zmianami. Dochód może ją zablokować w trzech wypadkach