Reklama

Nowe oszustwo. Na e-PIT

Uwaga na oszustów podszywających się pod Ministerstwo Finansów. Przestępcy chcą wykorzystać popularność nowej, internetowej usługi, polegającej na automatycznym wypełnieniu naszego PIT-a przez skarbówkę.

Oszuści wysyłają maile, w których zapraszają do skorzystania z usługi e-PIT. W mailu umieszczają jednak fałszywy link, który kieruje do złośliwego oprogramowania.

Resort finansów przypominam, że z e-PIT-ów skorzystamy tylko na jednej stronie internetowej - na portalu podatki.gov.pl.

Uważajmy też na maile przysyłane z dziwnie wyglądających adresów i zawierające błędy gramatyczne i ortograficzne.

Resort finansów wszystkie takie przypadki fałszywych maili, oszustów podszywających się pod skarbówkę, zgłasza do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Tam cyberspecjaliści starają się zablokować takie strony i namierzyć sprawców.

Reklama

Na czym polega e-PIT?

Od północy z czwartku na piątek na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona usługa Twój e-PIT. W ramach tej usługi urząd skarbowy przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według zeznania PIT-37 i PIT-38. Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową, czy samodzielnie złożyć zeznanie.

Zeznanie podatkowe ma być dostępne na Portalu Podatkowym od 15 lutego do 30 kwietnia br. Po zalogowaniu się za pomocą własnego numeru PESEL oraz podaniu wielkości swojego przychodu w 2017 i 2018 roku podatnik może uzyskać dostęp do swojego zeznania. Jest tam ten sam numer KRS organizacji pożytku publicznego, którą wspierał w poprzednim zeznaniu.

Jeżeli podatnik nic nie będzie chciał zmienić, może to zaakceptować i wysłać. Jeżeli będzie chciał skorzystać z ulg lub możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, musi to zaznaczyć w odpowiedniej rubryce. W podobnym trybie można też zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć jeden procent.

Jeżeli podatnik nic nie zrobi i nie zaloguje się na Portal Podatkowy, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia. Jeżeli pojawi się obowiązek dopłaty podatku, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał na to 7 dni od uzyskania informacji z urzędu. W przypadku zwrotu podatku, urząd prześle go podatnikowi w ciągu 45 dni.

Oprac. Magdalena Partyła, Krzysztof Berenda

Źródło: RMF/PAP

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »