Nowe przepisy. Podatnicy załatwią sprawy online

System e-Urząd Skarbowy ma zastąpić dotychczas wykorzystywany przez KAS Portal Podatkowy. Podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwiać swoje sprawy online.

Sejm w środę poparł dwie poprawki techniczne do noweli ustawy dot. zautomatyzowania niektórych spraw przez KAS. Nowe przepisy mają umożliwić podatnikom załatwianie spraw online. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Niższa izba parlamentu poparła w środę dwie z ośmiu poprawek, jakie do ustawy zaproponował Senat.

Automatyzacja załatwiania spraw

Nowe przepisy wprowadzą automatyzację załatwiania niektórych spraw obsługiwanych przez KAS przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych. System e-Urząd Skarbowy ma zastąpić dotychczas wykorzystywany przez KAS Portal Podatkowy. Komunikacja za pośrednictwem e-US (w postaci portalu lub aplikacji mobilnej) będzie pod względem prawnym tak samo ważna jak wykonywanie czynności w formie tradycyjnej.

Reklama

Ustawa zakłada też m.in., że e-US wykorzystywany w kontaktach z organami KAS będzie serwisem informacyjno-transakcyjnym dla: podatników, płatników, pełnomocników oraz komorników sądowych i notariuszy.

Usprawnienie wydawania koncesji i zezwoleń

Przepisy przewidują też uruchomienie systemu teleinformatycznego "e-Koncesje", który ma pozwolić na elektroniczną obsługę i usprawnienie wydawania koncesji oraz zezwoleń. System ma być stosowany w ramach m.in. składania wniosków i ofert w zakresie udzielania koncesji i zezwoleń na prowadzenie gier hazardowych.

Ministerstwo Finansów informowało, że z dniem wejścia w życie ustawy zostaną wprowadzone doręczenia w ramach e-Urzędu Skarbowego, natomiast o uruchomieniu kolejnych usług podatnicy, użytkownicy kont w US będą informowani na bieżąco.

Zdaniem resortu finansów dzięki nowym rozwiązaniom podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwić swoje sprawy online. Nie będą też wnosić opłaty skarbowej za wydawanie zaświadczeń, jeśli wnioski złożą przez e-US. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: KAS | podatki | e-urząd skarbowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »