NSA: Szkolenia zawodowe prawników - wolne od VAT
Szkolenia zawodowe prowadzone przez samorząd prawniczy są zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) - orzekł w czwartek NSA w wyroku dotyczącym radców wprawnych. To kolejny wyrok korzystny dla samorządów prawniczych.
Czwartkowy wyrok, mimo że dotyczy radców prawnych, w równym stopniu może odnosić się do całej branży prawniczej, która musi uczestniczyć w szkoleniach zawodowych.
W sprawie rozpatrywanej w czwartek chodziło o olsztyńską Okręgową Izbę Radców Prawnych (OIRP), która organizowała szkolenia dla swoich członków, zgodnie z ustawą o radcach prawnych.
Problem polegał na tym, że do końca 2010 r. szkolenia, jako usługi edukacyjne, były zwolnione z VAT. Jednak od 2011 r. w ustawie o VAT pojawił się warunek, że usługi kształcenia zawodowego mogą być zwolnione z podatku, pod warunkiem, że są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
OIRP w Olsztynie postanowiła więc upewnić się w izbie skarbowej, czy organizowane przez nią szkolenia radców prawnych są zwolnione z VAT. Izba skarbowa odpowiedziała, że nie i że OIRP powinna płacić od szkoleń 23-proc. VAT. Izba wyjaśniła, że wprawdzie ustawa o radcach prawnych nakazuje radcom obowiązkowy udział w szkoleniach, ale nie wynika z niej, jakie zasady i formy powinny te szkolenia przybrać. Jeśli nawet określają je uchwały samorządu zawodowego radców prawnych, to w świetle konstytucji uchwały te nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa - uznała izba.
OIRP zaskarżyła decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, a sąd przyznał jej rację i uchylił interpretację izby. Sąd zgodził się z radcami, że organizowane przez OIRP szkolenia zawodowe są zwolnione z VAT. Stwierdził, że izba skarbowa niesłusznie zawęziła użyte w ustawie o VAT pojęcie "odrębne przepisy" do źródeł prawa powszechnie obowiązującego. Według WSA, takimi "odrębnymi przepisami", o których mówi ustawa o VAT, jest także prawo wewnętrzne, czyli np. uchwały samorządu zawodowego, określające zakres i formy szkoleń.
Izba złożyła skargę kasacyjną od tego wyroku, ale w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny ją oddalił (sygn. I FSK 615/12). Sąd kasacyjny zgodził się z WSA, że szkolenia zawodowe organizowane przez OIRP są zwolnione z VAT.
Uzasadniając wyrok, sędzia Janusz Zubrzycki przypomniał, że usługi edukacyjne, w tym szkolenia, są zwolnione z VAT zgodnie z art. 132 ust. 1 lit. i unijnej dyrektywy z 2006 r. dot. podatku od wartości dodanej. Sędzia wyjaśnił, że przepis ten nie mówi nic o tym, by zwolnienie z VAT usług edukacyjnych zależało od świadczenia ich zgodnie z odrębnymi przepisami, jak nakazuje to polska ustawa o VAT.
Czwartkowy wyrok NSA jest kolejnym w ostatnim czasie, korzystnym wyrokiem dla samorządu radców prawnych organizującego szkolenia zawodowe dla swoich członków. Identycznie NSA orzekł 31 stycznia 2013 r. w sprawie szkoleń organizowanych przez białostocką izbę radców prawnych.
24 lata po komunizmie aparat skarbowy i jego ludzie muszą sobie wreszcie zdać sprawę, że ustrój powszechnej szczęśliwości skończył się i teraz trzeba stosować przepisy. Muszą wiedzieć, że nie wszystko jest prawdą, co oni powiedzą lub ustanowią - nad nimi bowiem jest prawo, sądy. Gdyby polskie sądy niezgodnie z prawem chciały im sprzyjać - nad nimi jest Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Wiem, że to jest straszne dla fiskusa, lecz sobiepaństwo skończyło się bezpowrotnie. Głupie prawo też - kompromitacja ustawy hazardowej i gigantyczne odszkodowania właśnie zasądzane na korzyść przedsiębiorców są na to dotkliwym dowodem. Przypominam, że szefem aparatu skarbowego jest Jacek Rostowski,wicepremier i minister finansów, mający nad sobą premiera. Przypominam, że społeczeństwo nie dowiedziało się do tej pory kto osobiście odpowiedział za nagonki na Romana Kluskę i firmę JTT. Wiemy natomiast, że odszkodowania za niezgodne z prawem działania fiskusa płacimy my wszyscy. Na to zgody nie ma i nie będzie. Także na to, ze polski fiskus ciągle chce więcej i więcej.
Krzysztof Mrówka, INTERIA.PL
Sprawdź: PROGRAM PIT 2012