Obowiązek złożenia PIT-4R za 2019 r.
Po zakończeniu roku podatkowego na płatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych ciąży wiele obowiązków informacyjnych. Należy do nich sporządzenie deklaracji rocznej PIT-4R. Deklarację tę płatnicy są zobligowani przekazać do właściwego urzędu skarbowego w obowiązującym terminie, na ustalonym wzorze formularza oraz w odpowiedniej formie.
Termin i forma złożenia
Płatnik, o którym mowa w art. 31, art. 33-35, art. 41 i art. 42e ustawy o pdof, a także w art. 35a ust. 4a ustawy o pdof, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 26 października 2007 r. (patrz ramka) musi złożyć deklarację PIT-4R, w której wykazuje pobrane zaliczki na podatek z podziałem na poszczególne miesiące roku podatkowego. Generalnie z tego obowiązku powinien się wywiązać w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Jeśli bowiem płatnik zaprzestanie prowadzenia działalności przed końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym, to PIT-4R ma obowiązek przekazać do urzędu skarbowego do dnia zaprzestania tej działalności. Stąd w 2020 r. termin na złożenie w urzędzie skarbowym deklaracji PIT-4R za 2019 r. upłynie z dniem 31 stycznia 2020 r. Gdyby jednak przed 31 stycznia 2020 r. płatnik zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, wtedy omawianą deklarację musi złożyć do dnia zaprzestania tej działalności. Natomiast gdy przed 31 stycznia 2020 r. płatnik będący osobą, która przed dniem 26 października 2007 r. zawarła umowę aktywizacyjną, zaprzestanie poboru zaliczek z tej umowy, jest on zobligowany przekazać PIT-4R do dnia ustania obowiązku poboru tych zaliczek.
PIT-4R dostępny jest w Programie
DRUKI Gofin.
Obecnie PIT-4R składa się wyłącznie elektronicznie. Należy ją przekazać do urzędu skarbowego, właściwego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. W przypadku przedsiębiorstwa w spadku składa się ją do urzędu skarbowego właściwego według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy.
Obowiązujący druk deklaracji
Trzeba pamiętać, że dla deklaracji PIT-4R za 2019 r. właściwy jest nowy wzór formularza. Został on opublikowany w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2397). Nowy formularz tej deklaracji stosuje się do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2019 r. Zatem płatnik, przekazując deklarację PIT-4R do urzędu skarbowego w 2020 r., ma obowiązek ją sporządzić z wykorzystaniem formularza PIT-4R wersja 9. Zasada ta nie będzie miała zastosowania w sytuacji, gdy przed 1 stycznia 2020 r. deklaracja PIT-4R została złożona na obowiązującym do końca 2019 r. formularzu PIT-4R wersja 8. Wówczas uznaje się za prawidłowe zastosowanie formularza obowiązującego przed dniem 1 stycznia 2020 r.
Zmiany, jakie wprowadzono w obecnie obowiązującym wzorze deklaracji PIT-4R wersja 9, to przede wszystkim dodanie w części A poz. 7 "Rodzaj korekty". W pozycji tej płatnik poprzez zaznaczenie kwadratu 1 albo 2 dokona wyboru rodzaju składanej korekty wskazując podstawę prawną z Ordynacji podatkowej składanej korekty. W związku z tym dodano także przypis 5 i 6 z objaśnieniem znajdującym się w końcowej części deklaracji. Z kolei w części B, w poz. 9 zrezygnowano z obowiązku podawania numeru REGON. Ma to związek z art. 20 ustawy - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 ze zm.), który zlikwidował wymóg posługiwania się numerem REGON. Aktualnie do identyfikacji przedsiębiorcy w urzędowych rejestrach wykorzystuje się NIP.
Do sporządzenia deklaracji PIT-4R są zobowiązani następujący płatnicy:
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.)
autor: Ewelina Piotrowska
Gazeta Podatkowa nr 3 (1669) z dnia 2020-01-09