Orlen zapłaci miliardy? "Korzystał z uprzywilejowanej pozycji"

- Orlen korzystał z uprzywilejowanej pozycji, nie rozliczył się z obywatelami z nadmiarowych zysków - przekonuje posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska. Posłanka zapewnia jednocześnie, że nie ma planów dodatkowego opodatkowania spółek Skarbu Państwa.

- Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała PAP Biznes posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory "korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków".

Zapytana o to, czy planowane są dodatkowe podatki od spółek Skarbu Państwa, powiedziała: "Nie. To była sytuacja nadzwyczajna (danina na Orlen w projekcie ustawy o mrożeniu cen m.in. prądu - red.), bo Orlen korzystał na tym, że miał swoich byłych przedstawicieli w ministerstwie, wypracował sobie uprzywilejowaną pozycję, (...) doszło tutaj do nierównowagi". 

Reklama

- Mało tego, w mojej ocenie Komisja Europejska mogłaby na to finalnie zwrócić uwagę i uznać to za niezgodną z przepisami uprzywilejowaną pozycję spółki (tzn. brak zapłaty windfall tax - red. ). W związku z tym Orlen powinien był już dawno temu utworzyć rezerwę - dodała posłanka Polski 2050.

Paulina Hennig-Kloska przypomniała, że podatek od nadmiarowych zysków za 2022 r. zapłaciła JSW, a Orlen takiego podatku nie zapłacił.

- Orlen korzystał z uprzywilejowanej pozycji, nie rozliczył się z obywatelami z nadmiarowych zysków, które uzyskał na gazie w 2022 r. - dodała.

Zamrożenie cen prądu i gazu. Orlen ma wyłożyć 14,6 mld zł

We wtorek grupa posłów KO i Polska 2050-TD złożyła w Sejmie projekt ustawy zakładającej zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych do końca czerwca 2024 r. Grupa Orlen ma pokryć większość z kosztów dalszego mrożenia cen - podał jako pierwszy serwis WysokieNapięcie.pl. Według jego doniesień nowa koalicja szacuje, że Orlen zapłaci ok. 14,6 mld zł z tytułu wydobycia gazu wobec szacowanych na ok. 16,5 mld zł całkowitych kosztów ustawy.

Paulina Hennig-Kloska jest wymieniana przez media jako jedna z kandydatek do objęcia resortu klimatu i środowiska w nowym rządzie Donalda Tuska. 

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | podatki | podatek od nadmiarowych zysków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »