Ostatni moment na złożenie PIT i skorzystanie z ulg. Można zwiększyć zwrot podatku

Termin złożenia zeznania podatkowego za ubiegły (2022) rok mija we wtorek (2 maja 2023). Jeszcze tylko dzisiaj można złożyć PIT, a resort finansów zachęca, aby sprawdzić i zatwierdzić zeznanie przygotowane w systemie e-PIT. - Zeznanie przygotowane w systemie możemy uzupełnić zanim 2 maja zostanie automatycznie zaakceptowane - przypomina wiceminister finansów Artur Soboń i zwraca uwagę, że uwzględniając przysługujące ulgi i odliczenia możemy zwiększyć kwotę podatkowego zwrotu.

Ministerstwo Finansów przypomniało, że najprostszą formą rozliczenia z urzędem skarbowym jest usługa Twój e-PIT. Do 2 maja można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38.

PIT. Można zwiększyć zwrot podatku

- Warto zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i sprawdzić swój PIT. Zachęcam do tego, ponieważ zeznanie przygotowane w systemie możemy uzupełnić zanim 2 maja zostanie automatycznie zaakceptowane. W przygotowanych zeznaniach możemy wprowadzić korzystne zmiany. Możemy uwzględnić przysługujące odliczenia i ulgi, które nie są automatycznie przypisane w systemie. Możemy wybrać wspólne rozliczenie z małżonkiem. Samotny rodzic może rozliczyć się z dzieckiem. To wszystko może zwiększyć nasz zwrot podatku - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Reklama

O północy (w nocy z 2 na 3 maja 2023 r.) rozpocznie się automatyczna akceptacja zeznań w usłudze Twój e-PIT. Potrwa ona do 10 maja br. Usługa w tym czasie nie będzie dostępna. Jednak automatyczna akceptacja nie obejmie formularzy PIT-28 i PIT-36, ponieważ wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

Podatnicy złożyli już ponad 13,7 mln deklaracji

MF podało także, że podatnicy złożyli już ponad 13,7 mln deklaracji. Większość z nich wpłynęła elektronicznie. Za pośrednictwem usługi Twój e-PIT złożono prawie 7 mln zeznań. Z kolei w formie papierowej wpłynęło do tej pory zaledwie ok. 7 proc. deklaracji. Z danych MF wynika także, że w ponad 8,3 mln deklaracji podatnicy wykazali nadpłatę.

- Szacowaliśmy, że co najmniej 15 mln Polaków otrzyma zwrot podatku na kwotę ponad 18 mld zł. Okazało się jednak, że zwrócimy jeszcze więcej podatku, a 2023 rok będzie rekordowy pod tym względem. Na 25 kwietnia zwróciliśmy już podatnikom ponad 18,8 mld zł - powiedział Artur Soboń.

- Zwroty podatku są w tym roku rekordowe nie tylko ze względu na ich kwoty, ale też błyskawiczne tempo przekazywania środków. Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych za pomocą naszej usługi Twój e-PIT trafiają na konta podatników średnio w ciągu 12 dni, ale zdarza się, że podatnik dostaje zwrot nawet 1 dzień po złożeniu zaznania - zauważył Soboń.

Rekordowe zwroty podatku na kontach Polaków

Jak stwierdził, wysokie zwroty podatku są efektem zmiany systemu podatkowego na bardziej korzystny, co przełożyło się na obniżenie podatków dla "zdecydowanej większości Polaków".

- Obniżyliśmy stawkę PIT aż o 5 proc. Zwiększyliśmy do 30 tys. zł kwotę, do której w ogóle nie płaci się podatku. Podnieśliśmy też próg podatkowy do 120 tys. zł. Dzięki temu możemy zarobić więcej niż w poprzednich latach a i tak zapłacimy niższą stawkę podatku. Wprowadziliśmy też szereg preferencji i ulg z myślą o rodzinach, samotnych rodzicach, młodych ludziach czy seniorach. Dzięki temu zwrot podatku otrzymają przykładowo wszyscy zleceniobiorcy a rodziny z co najmniej czwórką dzieci (w zakresie przychodów do 85 528 zł u każdego rodzica), pracujący seniorzy i młodzi ludzie do 26. roku życia (również do wysokości tej kwoty) w ogóle nie płacą podatku - powiedział wiceminister finansów.

Jakie ulgi można rozliczyć w PIT?

Polskie prawo przewiduje aktualnie 18 ulg, które można stosować przy rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym. Odliczenia od podatku stanowią bardzo praktyczną opcję. Dzięki nim można obniżyć wysokość kwoty odprowadzanej do Skarbu Państwa. 

Przy wypełnianiu formularza PIT 2023 trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Należy sprawdzić, jakie ulgi przysługują podatnikowi. Rozpoczynając sprawozdanie za 2022 rok, powinno się też mieć na uwadze, że są dostępne dwa rodzaje odliczeń - od podatku i od dochodu.

Podatnik może odliczyć kilkanaście ulg od dochoduW 2023 roku obowiązują takie odliczenia jak: ulga termomodernizacyjna, od IKZE i ZUS, ulga na badanie i rozwój, a także zwrot niezależnych świadczeń, czy ulga na leki.

Są dostępne również inne opcje, z których można skorzystać przy rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym. Podatnik ma opcję odliczenia od dochodu również ulgi na leki i na sprzęt rehabilitacyjny. Inne rozwiązania dotyczą darowizn na cele charytatywno-opiekuńcze, a także na kult - Kościół i organizacje pożytku publicznego.

Całość odliczeń od dochodu uzupełnia ulga dla krwiodawców, darowizna na cele edukacji zawodowej, tabletów i laptopów na rzecz jednostek prowadzących placówki oświatowe, a także odliczenie - strata podatkowa. Oprócz tego można też skorzystać z ulgi na złe długi i darowizny na cele walki z COVID-19.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PIT | podatki | nadpłata podatkowa | zeznania podatkowe | e-PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »