Co można odliczyć w PIT w 2023 roku? Kiedy będzie zwrot z podatku?

Termin rozliczenia się z Urzędem Skarbowym zbliża się wielkimi krokami. Już teraz wszyscy pracownicy powinni otrzymać deklarację PIT-11 od swoich pracodawców. Kolejny krok to złożenie dokumentów w urzędzie. Sprawdź, z jakich ulg możesz skorzystać oraz kiedy otrzymasz zwrot z podatku.

Polskie prawo przewiduje aktualnie 18 ulg, które można stosować przy rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym. Odliczenia od podatku stanowią bardzo praktyczną opcję. Dzięki nim można obniżyć wysokość kwoty odprowadzanej do Skarbu Państwa. 

Przy wypełnianiu formularza PIT 2023 trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Należy sprawdzić, jakie ulgi przysługują podatnikowi. Rozpoczynając sprawozdanie za 2022 rok, powinno się też mieć na uwadze, że są dostępne dwa rodzaje odliczeń – od podatku i od dochodu.

Ulga od podatku – jakie są możliwości?

Znacznie więcej możliwości stworzono dla osób, które chcą odliczyć ulgę od dochodu. W przypadku ulg odliczanych od podatku przewidziano następujące opcje:

Reklama
  • ulga prorodzinna (na dzieci),
  • składki zdrowotne,
  • abolicyjną - za pracę za granicą.

Czytaj również: Do kiedy pracodawca musi dostarczyć nam PIT-11 w 2023 roku?

Ulgi odliczane od dochodu – które można zastosować?

Podatnik może odliczyć kilkanaście ulg od dochodu. W 2023 roku obowiązują takie odliczenia jak: ulga termomodernizacyjna, od IKZE i ZUS, ulga na badanie i rozwój, a także zwrot niezależnych świadczeń, czy ulga na leki.

Są dostępne również inne opcje, z których można skorzystać przy rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym. Podatnik ma opcję odliczenia od dochodu również ulgi na leki i na sprzęt rehabilitacyjny. Inne rozwiązania dotyczą darowizn na cele charytatywno-opiekuńcze, a także na kult – Kościół i organizacje pożytku publicznego.

Całość odliczeń od dochodu uzupełnia ulga dla krwiodawców, darowizna na cele edukacji zawodowej, tabletów i laptopów na rzecz jednostek prowadzących placówki oświatowe, a także odliczenie – strata podatkowa. Oprócz tego można też skorzystać z ulgi na złe długi i darowizny na cele walki z COVID-19.

Czytaj również: Ulga na powrót do kraju w 2023 r. Będzie można szybciej otrzymać pieniądze

Polski Ład wprowadził nowe ulgi podatkowe

Jest kilka ulg podatkowych, o których mogą nie wiedzieć wszyscy podatnicy. Niektóre z opcji odliczeń są stosunkowo nowe. Dotyczy to przede wszystkim ulg wprowadzonych wraz z pojawieniem się Polskiego Ładu.

Zalicza się do nich ulga dla pracujących seniorów. Żeby z niej skorzystać, konieczne jest zaświadczenie o rezygnacji ze świadczeń emerytalnych. Druga opcja to ulga 4+ dla rodzin wielodzietnych. Do skorzystania jest niezbędne oświadczenie o spełnieniu warunków ulgi w zakresie wieku i liczby pociech.

Pozostałe opcje odliczeń podatkowych wprowadzone w ramach Polskiego Ładu to ulgi:

  • na spółkę alternatywną;
  • na zabytki;
  • na prototyp;
  • składki członkowskie na związki zawodowe;
  • CSR – wsparcie sportu, kultury i szkolnictwa wyższego,
  • na terminal,
  • na powrót.

Czytaj również: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2023 r.

Kiedy będzie zwrot podatku 2022/ 2023? Najważniejsze informacje

Na początku warto dowiedzieć się, jakie zasady określają to, czy można otrzymać zwrot. Prawo powstaje u podatnika wtedy, gdy po zsumowaniu, zaliczki na podatek opłacone w trakcie roku zaliczki mają większą wartość niż wysokość rocznej kwoty podatku, który należy zapłacić.

Dobrą wiadomością jest to, że można skrócić termin, w którym będzie wypłacony zwrot podatku. Można go uzyskać nawet w 45 dni. Żeby z tego skorzystać, należy przesłać deklarację z poziomu aplikacji Twój e-PIT. Od tego dnia będzie liczony termin na dokonanie zwrotu przez Urząd Skarbowy podatnikowi.

Teraz przejdźmy konkretnie do tego, kiedy będzie zwrot podatku. Osoby, które zdecydowały przesłać deklarację PIT przez system Twój e-PIT, otrzymają zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni – licząc od dnia następującego po złożeniu deklaracji. Z kolei podatnicy składający dokumenty w standardowej formie, przez papierowy formularz, otrzymają zwrot podatku 2022/ 2023 po 3 miesiącach. Natomiast posiadacze Karty Dużej Rodziny otrzymają zwrot podatku po 30 dniach.

Czytaj również:

Kiedy potrzebny jest wpis do księgi wieczystej, ile kosztuje i kto może o to wnioskować?

Obowiązkowy system e-faktur wejdzie w życie później niż zakładano

Ci seniorzy muszą rozliczyć się z fiskusem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT 2023 | e-podatki | ulga podatkowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »