Ostatnie dni na złożenie wniosków abolicyjnych
Osoby, które chcą skorzystać z abolicji podatkowej w związku z dochodami osiągniętymi za granicą w latach 2003-2007, powinny się pospieszyć. Na złożenie wniosku mają tylko kilka dni. O czym należy pamiętać?
Krok 1: ustal swój cel
Abolicja podatkowa została wprowadzona po to, aby złagodzić skutki rozwiązań podatkowych niekorzystnych dla osób pracujących w ostatnich latach za granicą, np. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Danii, Finlandii. O tym, co można dzięki niej zyskać, jest mowa w art. 3 ustawy "abolicyjnej".
Ten, kto nie rozliczył się z polskim fiskusem z zagranicznych zarobków, może ubiegać się o umorzenie zaległego podatku dochodowego. Umorzeniu podlega różnica między podatkiem należnym wynikającym z zeznania podatkowego albo decyzji określającej wysokość zobowiązania, obliczonym zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym roku podatkowym, a kwotą odpowiadającą podatkowi obliczonemu przy zastosowaniu do przychodów z pracy za granicą metody wyłączenia z progresją. Umorzeniu podlegają również odsetki za zwłokę w takiej części, w jakiej zostanie umorzony dług.
Osoba, która z dochodów osiągniętych w innym państwie rozliczyła się z polskim urzędem skarbowym i zapłaciła podatek dochodowy, może złożyć wniosek o jego zwrot. Zwrócona zostanie różnica między podatkiem należnym wynikającym z zeznania albo decyzji określającej wysokość zobowiązania a kwotą odpowiadającą podatkowi obliczonemu za dany rok podatkowy przy zastosowaniu do przychodów zagranicznych metody wyłączenia z progresją.
Możliwe jest również umorzenie zaległości podatkowej i zwrot podatku. Wchodzi to w rachubę w przypadku, gdy podatnik nie rozliczył się ze wszystkich swoich zagranicznych dochodów i zapłacił tylko część podatku.
Krok 2: przygotuj wniosek
Osoba, która chce skorzystać z abolicji podatkowej, musi złożyć wniosek o umorzenie zaległości podatkowej lub zwrot podatku dochodowego. Składa się go na formularzu PIT-AZ. Do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie potwierdzające wysokość uzyskanych przychodów z pracy oraz zapłaconego za granicą podatku. Jest to również urzędowy druk: AZ-O. Obydwa te formularze można pobrać ze strony internetowej naszego wydawnictwa (www.gofin.pl).
Ubiegających się o umorzenie niezapłaconego podatku czeka więcej "papierkowej" pracy. Muszą bowiem również złożyć PIT za rok, którego dotyczy wniosek. Nie jest to potrzebne, gdy został on złożony przed dniem wystąpienia z wnioskiem abolicyjnym. Jeśli jednak we wcześniej złożonym zeznaniu podatnik pominął dochody z pracy za granicą lub wykazał je w niepełnej wysokości, musi zeznanie skorygować. Skorygowany PIT należy dołączyć do wniosku.
Trzeba przy tym pamiętać, że gdy abolicja ma objąć kilka lat, trzeba przygotować kilka wniosków. Za każdy rok podatkowy należy złożyć osobny wniosek (wraz z oświadczeniem i ewentualnie zeznaniem).
Wraz z wnioskiem abolicyjnym nie trzeba składać dokumentów potwierdzających wysokość zagranicznych zarobków oraz zapłatę podatku, np. tzw. payslipów (odpowiedników naszych "pasków" wynagrodzeń). Należy je jednak zachować. Można bowiem otrzymać wezwanie do przedstawienia dokumentów potwierdzających zawarte w nim dane. Jeśli nie zostaną one dostarczone, urząd skarbowy może wniosek zakwestionować. Dokumenty należy przechowywać do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego za rok, którego dotyczy wniosek. Wynika to z art. 8 ustawy "abolicyjnej". Dokumenty dotyczące rozliczenia za 2003 r. trzeba trzymać przynajmniej do końca 2009 r., dokumenty dotyczące 2004 r. - do końca 2010 r. itd. Termin ten może jednak wydłużyć się, jeśli jego bieg zostanie przerwany lub zawieszony.
Krok 3: złóż dokumenty
Wnioski dotyczące dochodów osiągniętych z pracy za granicą w latach 2003 -2007 trzeba złożyć do 6 lutego 2009 r. Termin ten wynika z art. 7 pkt 2 ustawy "abolicyjnej".
Wniosek należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika. Bierze się pod uwagę jego miejsce zamieszkania w dniu złożenia wniosku. W przypadku gdy wniosek składają wspólnie małżonkowie mający różne miejsca zamieszkania, właściwy jest urząd skarbowy ze względu na miejsce zamieszkania jednego z nich. Należy wskazać go we wniosku. Osoby, które mieszkają za granicą, wniosek abolicyjny składają w urzędzie skarbowym właściwym według ich ostatniego miejsca zamieszkania na terytorium Polski.
Wniosek można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub wysłać na jego adres. Należy jednak pamiętać, że w tym ostatnim przypadku termin będzie zachowany, gdy przed jego upływem wniosek zostanie nadany w placówce Poczty Polskiej SA. Osoby, które przebywają za granicą, mogą udać się do polskiego urzędu konsularnego. Jeśli wniosek zostanie tam złożony do 6 lutego br., będzie traktowany jako złożony w terminie.
6 lutego 2009 r.w tym dniu upływa termin składania wniosków abolicyjnych za lata 2003-2007.
Wysokość umorzonej zaległości lub kwoty zwrotu urząd skarbowy określa w decyzji. Na jej wydanie ma 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez podatnika. Osoby, które ubiegają się o zwrot zapłaconego podatku, pieniądze powinni otrzymać w ciągu miesiąca od wydania decyzji określającej wysokość zwracanej kwoty. Podatek może być zwrócony przelewem, przekazem pocztowym lub wypłacony w kasie. Należy jednak pamiętać, że urzędnicy najpierw sprawdzą, czy podatnik ma "czyste" konto. Kwota zwrotu podlega bowiem w pierwszej kolejności zaliczeniu na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 25.07.2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. nr 143, poz. 894).
autor: Małgorzata Żujewska -Gazeta Podatkowa Nr 528 z dnia 2009-01-29