Oświadczenie wiceministra finansów Wiesława Jasińskiego
Biuro prasowe MF przekazuje treść oświadczenia ministra Wiesława Jasińskiego.
W związku z pojawiającymi się w niektórych mediach informacjami dotyczącymi mojej pracy w Milicji Obywatelskiej oświadczam, że:
1. Od 1 października 1987 r. byłem funkcjonariuszem dochodzeniowym Milicji Obywatelskiej i nigdy nie ukrywałem tego faktu.
2. Nigdy nie byłem funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa.
3. Moje oświadczenie lustracyjne złożone w związku z pełnieniem służby w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym w latach 2006-2009 było weryfikowane przez Instytut Pamięci Narodowej.
4. Wszystkie kwestie dotyczące mojej służby w Wyższej Szkole Oficerskiej MO w Szczytnie w latach 1989-1990 (teraz Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie) ujawniłem w dokumentach złożonych w związku z moim powołaniem na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów.
Wiesław Jasiński
- - - - -
Doktor nauk prawnych, od ponad 20 lat związany z organami ścigania, w szczególności w obszarze zwalczania przestępczości finansowej. Przez wiele lat dydaktyk a następnie dyrektor w Instytucie Kształcenia Funkcjonariuszy Służb Państwowych Zwalczających Przestępczość Zorganizowaną i Terroryzm Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Od 2006 r. w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, w latach 2007-2010 dyrektor delegatury CBA w Gdańsku. Uczestnik wielu konferencji międzynarodowych i krajowych o tematyce bezpieczeństwa w bankach. Autor pierwszego na rynku komentarza do ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych dochodów oraz przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu. Ekspert Rady ds. Informacji Finansowej przy Ministrze Finansów, Multydyscyplinary Group of Organized Crime przy Radzie Europejskiej, CEPOL i EUROMED a także kilku projektów unijnych, w tym w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Współautor szkolenia e-learningowego dla policji państw członkowskich Unii Europejskiej.
Autor książek na temat prania pieniędzy oraz 150 artykułów naukowych i popularnonaukowych, które ukazały się m.in. w "Prawie Bankowym", "Gazecie Bankowej", "Biuletynie Bankowym", "Rzeczpospolitej", "Przeglądzie Ustawodawstwa Gospodarczego", "Monitorze Prawniczym", "Edukacji Prawniczej", "Kontroli Państwowej". W 2013 r. jego książka pt. "Nadużycia w przedsiębiorstwie. Przeciwdziałanie i wykrywanie" w konkursie "Dziennika Gazeta Prawna" została uznana za najlepszy poradnik ekonomiczny w kraju ("Economicus").
Sprawdź: PROGRAM PIT 2015