PIT 2012: Jak rozliczyć dochody z zagranicy?

Co to jest rezydencja podatkowa? Jak wygląda metoda unikania podwójnego opodatkowania? Gościem CZATerii był Waldemar Knap, kierownik Zespołu Podatku Dochodowego od Osób Prawnych ECDDP, który radził jak prawidłowo uwzględnić dochody z pracy za granicą w zeznaniu rocznym PIT. Poniżej zapis z rozmowy.

Waldemar Knap: - Witam serdecznie i zapraszam do zadawania pytań.

Nadesłane pytanie: Kto informuje Urząd Skarbowy, że pracuje się za granicą? Np. w USA.

- Podatnik. Pracodawca (zagraniczny) nie musi informować urzędu skarbowego. Przekazanie każdej informacji na ten temat spoczywa na podatniku.

Grazyna558: Pracowałam kilka miesięcy w Polsce a od października do końca grudnia w Niemczech. Jak mam się rozliczyć? Czy za 3 miesiące rozliczyć się w Niemczech a to co w Polsce to normalnie w US?

- Jeśli jest Pani polskim rezydentem podatkowym, to rozliczenie za pracę w Niemczech będzie miało miejsce w Polsce, do końca kwietnia należy złożyć PIT. Dochody z Niemiec, zgodnie z polsko-niemiecką umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zostaną zwolnione, natomiast będą wpływać na stawkę podatków od polskich dochodów.

Reklama

Gladkaa: W jaki sposób przeliczać euro na złote, by ująć kwotę w PIT?

- Trzeba zastosować artykuł 11a ustawy o PIT. Zasadniczo przychody w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Przelicz pieniądze w kalkulatorze walutowym, sprawdź notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

taka*.*Myska: Jak wygląda metoda unikania podwójnego opodatkowania?

- Pierwsza rzecz na którą musimy sobie odpowiedzieć to kraj z którego mamy dochody. Potem patrzymy czy z tym krajem Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i tam znajdziemy metodę. Możemy znaleźć metodę wyłączenia z progresją (zagraniczne dochody są w Polsce zwolnione, ale wpływają na podatek od polskich dochodów), lub metoda tzw. odliczenia gdzie odliczamy zagraniczny podatek od polskiego podatku. Można również skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej, przy tej drugiej metodzie.

ciagle_zdziwiony: Planuję wyjazd do Anglii. Czy przed wyjazdem muszę powiadamiać US, że wyjeżdżam za granice i nie będę się rozliczać w Polsce?

- Jeśli chcemy zmienić rezydencję podatkową, czyli będzie to wyjazd na stałe, to należy poinformować urząd o zmianie rezydencji.

Polecamy: PIT 2012

Nadesłane pytanie: Od 10 maja 2012 roku jestem pracownikiem firmy rosyjskiej i wypłatę otrzymuję w rublach. W Rosji płacę podatek zgodnie z przepisami rosyjskimi w wysokości 13 proc. Jak rozliczyć przychody uzyskane w Rosji? Na początku roku 2012 pracowałem jeszcze w Polsce na umowę o pracę i za ten okres też mam PIT

- Jeśli nie zmienił Pan rezydencji podatkowej na rosyjską to całość dochodu powinien Pan rozliczy w Polsce. Zasadniczo rosyjski podatek ulega w Polsce odliczeniu.

andy124: Gdzie znaleźć informacje z jakimi krajami Polska ma umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania?

- Na stronie Ministerstwa Finansów - jest tam wykaz aktualnych umów.

Jerry410: Uzyskuję dochody tylko w UK - nie posiadam żadnych dochodów z Polski - nie jestem rezydentem w UK. Po wizycie w tamtejszej "skarbówce" zostałem poinformowany najpierw przez pracownika z potem na pismie przez inspektora, że nie muszę rozliczać się w Polsce. Pracuję i rozliczam się tylko w UK płacąc tam podatki i ubezpieczenie zdrowotne.

- Jeśli jest Pan rezydentem podatkowym w UK (nie oznacza to, że jest Pan obywatelem tego kraju), to w UK płaci Pan całość podatków, a w Polsce zasadniczo tylko od dochodów osiągniętych w Polsce. W Pana przypadku, przy założeniu Pana rezydencji w UK (ośrodek interesów życiowych i gospodarczych) płaci Pan podatki tylko w UK..

ChamskiManio: W jaki sposob mam się rozliczyć i czy to konieczne? Pracowałem w zeszłym roku w Polsce i Austrii i nie wiem czy w Polsce muszę ten fakt zgłosić.

- Jeśli jest Pan polskim rezydentem podatkowym (ma Pan miejsce zamieszkania w Polsce - w znaczeniu podatkowym) to powinien się Pan rozliczyć w Polsce zarówno z dochodów polskich jak i austriackich. Zagraniczne dochody będą w Polsce zwolnione, ale wpływać będą na podatek od polskich dochodów. .

artur835: Od 2007 roku pracuję w Finlandii. Do polskiego urzędu skarbowego dostarczyłem certyfikat rezydenta wystawiony przez fiński urząd skarbowy. Czy muszę jeszcze się rozliczać w Polsce skoro jestem rezydentem Finlandii?

- Można założyć, że w Pana przypadku ośrodek interesów życiowych jest w Finlandii, przez co jest Pan fińskim rezydentem. W takim przypadku dochody z Finlandii nie będą w Polsce opodatkowane.

Pawel672: Mam podobną sytuację z tym, że pełny rok przepracowałem na umowie niemieckiej na terenie Niemiec. Mój pracodawca poinformował mnie, że nie muszę się rozliczać w Polsce. Podobne zdanie usłyszałem od księgowych w Polsce. Czy muszę się rozliczać?

- Musimy założyć, że jest Pan polskim rezydentem podatkowym i jeśli w ciągu roku nie osiągał Pan w Polsce dochodu - były tylko niemieckie wpływy - wtedy w Polsce podatku się nie płaci. Gdyby osiągał Pan w Polsce jakiekolwiek dochody, to wtedy te niemieckie byłyby zwolnione z polskiego podatku, ale wpływałyby na podatek od polskich dochodów.

KrzysiekW94: Czy trzeba się też wymeldować w Polsce, aby nie być rezydentem podatkowym, czy wystarczy tylko zaświadczenie np. z brytyjskiego urzędu skarbowego?

- Kwestia zameldowania nie ma decydującego znaczenia - liczy się całokształt okoliczności życiowych i gospodarczych jak np. miejsce zamieszkania, konto w banku, praca, majątek ,nieruchomości, rodzina...

Nadesłane pytanie: Maż pracował w 2012 r. w Anglii 4 miesiące, a w Polsce 6 miesięcy. Czy często zdarza się przy takich rozliczeniach dopłata?

- W takiej sytuacja dochody męża z Anglii podlegają w Polsce zwolnieniu z opodatkowania, przy czym będą wpływać na podatek od polskich dochodów - więc kwestia dopłaty/niedopłaty zależy od wysokości polskich dochodów. Każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie.

Oblicz swoją płacę netto. Sprawdź, ile trafia do ZUS, NFZ i US

Pati2121166: Jeżeli mąż ma dwa obywatelstwa: polskie i niemieckie, pracuje w Holandii, czy musi się rozliczać w Polsce?

- Kwestia obywatelstwa nie ma decydującego znaczenia. W tym wypadku należy ocenić w jakim kraju jest rezydentem podatkowym. Jeśli jest rezydentem Polski to powinien rozliczać się w Polsce, odnośnie do rozliczenia zagranicznych dochodów, powinien sięgnąć do właściwej umowy.

KiedysPrzestane: W 2011 roku pracowałem chwilę w Polsce, a później w Niemczech. Nie wykazałem dochodu z pracy za granicą, po prostu z ludzkiej niewiedzy. Teraz potrzebuję zaświadczenia o dochodach z tego roku, by odzyskać podatek z Niemiec. Czy grozi mi jakaś kara? Jeśli tak, to jak jej uniknąć?

- Dochody niemieckie będę zwolnione z podatku w Polsce, ale wpływają na polski podatek od polskich dochodów - tak więc trzeba się było rozliczać. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko kary, żeby jej uniknąć, należy złożyć zaległe rozliczenie oraz tzw. czynny żal.

Nadesłane pytanie: Czy dochody uzyskane przez marynarza w firmie zarejestrowanej na Guernsey (wyspa w kanale La Manche skoligacona z UK) podlegają opodatkowaniu w Polsce?

- Nie mamy z nimi umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, więc zasadniczo tak.

KiedysPrzestane: Co się dzieje w momencie, w którym nie wykazało się dochodów z zagranicy w danym roku rozliczeniowym np. 2 lata wstecz?

- Najpierw trzeba sobie odpowiedzieć czy był taki obowiązek. Jeżeli tak, to mamy zaległość podatkową. Żeby uniknąć kary, trzeba się rozliczyć z zaległości i złożyć czynny żal.

kamalea57: Otrzymuję rentę po zmarłym mężu z Włoch. Czy mogę rozliczyć się na podstawie zasady wyłączenia z progresją?

- Proszę zerknąć do umowy polsko-włoskiej, do zapisu o emeryturach i rentach. Tam też jest określona metoda do uniknięcia podwójnego opodatkowania. Treść umów jest dostępna na stronie Ministerstwa Finansów.

Lu98: Jestem na urlopie wychowawczym. Sprzedaję filmy (sama je tworzę) na serwerach za granicą (USA, Kanada). Otrzymane pieniądze są opodatkowane w tych krajach. Sprzedaż jest na całym świecie. Jak się rozliczyć?

- Jeśli jest Pani polskim rezydentem podatkowym - należy rozliczyć się w Polsce - zadeklarować wszystkie przychody i zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania zawartą w umowach z krajami w których Pani osiąga dochody.

Pati2121166: Czy istnieje takie coś jak "przedawnienie" w rozliczeniu podatkowym? Mąż pracował od 2005 roku w Holandii...

- Istnieje przedawnienie zobowiązania podatkowego. Jest to 5 lat, od końca roku w którym upłyną termin płatności podatku.

firen: Od 1 kwietnia 2012 roku pracuję i mieszkam w Norwegii (w tym czasie byłem tylko ok. 3 tygodnie w Polsce. Do 1 kwietnia 2012 pracowałem w Polsce i tutaj oczywiście rozliczam się z tych 3 miesięcy przepracowanych w kraju. Czy wysokość norweskich zarobków jakoś wpływa na to rozliczenie?

- Kluczowa jest informacja czy od kwietnia jest Pan norweskim rezydentem podatkowym czy jeszcze polskim? Jeśli nie przeniósł Pan ośrodka interesów (życiowych i gospodarczych) do Norwegii, to powinien Pan całość polskich i norweskich dochodów rozliczyć w Polsce, przy czym dochody norweskie będą wpływać na wysokość podatku polskich dochodów. Same natomiast będą zwolnione.

Pati2121166: Mąż nie ma w Polsce numeru NIP i nigdy nie pracował w Polsce tylko w Holandii, wiec musi się rozliczyć w Polsce?

- Po raz kolejny - to zależy jakim rezydentem jest maż. Jeśli jest holenderskim - to nie musi się w Polsce rozliczać. Jeśli jest jednak polskim rezydentem, powinien te dochody rozliczyć w Polsce. Brak NIP-u nie jest istotny co do miejsca opodatkowania dochodów. W przypadku rozliczenia w Polsce, nie znaczy to, że będzie podwójny podatek. Umowa z Holandią nam to zapewnia.

- Dziękuję bardzo za wszystkie pytania i życzę powodzenia w rozliczeniach podatkowych. Wesołych Świąt!

Polecamy: PIT 2012

Załączniki

Dokument.pdf
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »