PIT: Ostatni dzień na złożenie wniosku
Piątek jest ostatnim dniem na złożenie oświadczenia, które pozwoli skorzystać z możliwości rozliczenia dochodów przez zakład pracy.
- Co do zasady oświadczenie należy złożyć przed 10 stycznia, co oznacza, że ostatnim dniem na jego przekazanie pracodawcy jest 9 stycznia - powiedziała. Zaznaczyła, że w tym roku oznacza to w praktyce, iż oświadczenie należy złożyć w piątek, chyba że jakaś firma pracuje w sobotę czy niedzielę. W takim wypadku złożenie dokumentu będzie możliwe także w tych dniach.
- Przyjęcie oświadczenia po terminie, czyli 10 stycznia lub później, nie naraża pracodawcy na sankcje karno-skarbowe, zależy jednak od woli i możliwości firmy. Do końca lutego pracodawca powinien przekazać rozliczenie pracownika urzędowi skarbowemu i pracownikowi - dodała Dróżdż.
Zgodnie z wcześniej przedstawioną interpretacją resortu finansów, termin "przed 10 stycznia", o którym jest mowa w ustawie o PIT (podatku dochodowym od osób fizycznych) należało traktować jako ostateczną datę na złożenie oświadczenia.
Z rozliczenia przez pracodawcę mogą skorzystać ci podatnicy, którzy w 2010 r. uzyskali dochody u jednego płatnika. W druku pracownik oświadcza, że przez cały rok podatkowy uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy i nie będzie korzystał z preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów (np. z łącznego opodatkowania dochodów małżonków) oraz z ulg podatkowych. Wówczas zakład pracy oblicza roczny podatek na formularzu PIT-40 i przekazuje go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.
Według Dróżdż złożenie oświadczenia PIT-12 i rozliczenie podatku przez firmę nie pozbawia podatnika, który np. rozmyślił się i postanowił skorzystać z ulg, prawa do samodzielnego rozliczenia się według ogólnie obowiązujących zasad. W takim wypadku będzie on mógł także rozliczyć dochody wspólnie z małżonkiem, czy przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
W 2009 r. z możliwości sporządzenia rocznego obliczenia podatku pracownika przez pracodawcę skorzystało prawie 6 mln osób, co obrazuje, jak znacznym obciążeniem biurokratycznym jest ten obowiązek, który - zdaniem Pracodawców RP - powinien być zniesiony.
W opinii Pracodawców RP Właściwszym rozwiązaniem od konieczności wypełniania PIT-u przez pracodawców byłoby obciążenie obowiązkiem dokonywania obliczeń urzędy skarbowe, które przecież i tak zajmują się sprawdzaniem składanych deklaracji.
Oświadczenie pracownika w sprawie wypełnienia jego rocznego zeznania przez pracodawcę powinno być złożone przed 10 stycznia. - Dokonując literalnej wykładni przepisów należałoby dojść do wniosku, że ostatni dzień upływa z końcem 9 stycznia. W roku 2011 zachodzi jednak sytuacja, w której 9 stycznia przypada w niedzielę.
W takim wypadku zastosowanie znajdą przepisy ordynacji podatkowej, zgodnie z którymi za ostatni dzień terminu uważa się dzień następny po dniu ustawowo wolnym od pracy - wskazuje ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik. Przypomina on także, że jeśli pracownik decyduje się na skorzystanie z obliczenia przez pracodawcę rocznego zeznania podatkowego powinien pamiętać o tym, że jeśli chciałby skorzystać z ulg podatkowych albo rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem, które samotnie wychowuje, może złożyć roczne zeznanie, mimo że pracodawca dokonał już rocznego obliczenia podatku.