Reklama

PIT przez internet bez podpisu elektronicznego

Na złożenie zeznania podatkowego za ubiegły rok zostało jeszcze 7 tygodni. Zeznanie roczne można złożyć drogą elektroniczną. Nie wymaga to posiadania podpisu elektronicznego.

Powoli zbliża się termin składania deklaracji podatkowych za 2010 rok. W tym roku ostatnim dniem, w którym będziemy mogli rozliczyć się z fiskusem jest 2 maja (30 kwietnia przypada w sobotę). W dobie komputeryzacji oraz powszechnego dostępu do internetu najprostszym i zarazem najwygodniejszym sposobem złożenia zeznania jest droga elektroniczna. Deklaracja złożona przez internet to oszczędność czasu i pieniędzy. Ale nie tylko. Formularze interaktywne umożliwiają też wypełnienie deklaracji wraz z obliczeniem należnego podatku oraz uwzględnieniem ulg np. internetowej, na dzieci.

Pobierz za darmo: program PIT 2010

Jaki PIT drogą elektroniczną

Obecnie za pośrednictwem internetu można składać następujące deklaracje podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A za 2010 r. oraz wniosek PIT-16. Warto wspomnieć, że w tym roku drogą elektroniczną podatnik może złożyć również korektę zeznania podatkowego za lata wcześniejsze. Obecnie możliwe jest złożenie korekt następujących deklaracji:

  • PIT-36, PIT-36L, PIT-37,PIT-38, PIT-39 za rok 2010
  • PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za rok 2009
  • PIT-37 za rok 2008.

Przyjazny formularz

Procedura składania zeznania podatkowego za pośrednictwem internetu jest naprawdę prosta. Wystarczy ściągnąć ze strony www.e-deklaracje.gov.pl, z zakładki "do pobrania" aplikację desktopową e-Deklaracje. Przyjazny dla użytkownika interfejs pozwoli wypełnić wszystkie kwestie formalne. Ponadto arkusz, do którego podatnik wprowadza dane jest bardzo dokładnie opisany. Wystarczy najechać kursorem myszki na wybraną komórkę, aby dowiedzieć się, jakiego typu dane należy do niej wprowadzić.

Zachowaj potwierdzenie

Po uzupełnieniu wszystkich danych formularz należy wysłać. Na koniec należy pobrać "urzędowe poświadczenie odbioru (UPO)" oraz zachować je (wydrukować lub zapisać na komputerze), ponieważ jest ono dowodem złożenia deklaracji, traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym. Szczegółowe wskazówki, jak wypełnić zeznanie podatkowe za pomocą systemu e-Deklaracje można znaleźć w trzyczęściowym poradniku filmowym zamieszczonym na stronie Ministerstwa Finansów.

Bez podpisu elektronicznego

Aplikacja e-Deklaracje umożliwia wysłanie zeznania podatkowego bez potrzeby posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Weryfikacja tożsamości podatnika odbywa się poprzez podanie NIP-u, danych personalnych oraz kwoty przychodu wykazanej w zeznaniu rocznym za 2009 r. Dlatego przed wypełnieniem formularza trzeba przygotować rozliczenie za 2009 rok. Kwota przychodu wskazana w zeznaniu za 2009 r. stanowi rodzaj gwarancji autentyczności wypełnionego formularza. Możliwość ta jest przewidziana dla podatników opodatkowujących swoje dochody w sposób indywidualny, wspólnie z małżonkiem, a także w sposób przeznaczony dla osób samotnie wychowujących dzieci. Warto tutaj podkreślić, że zeznania podatkowe o wysokości uzyskanego dochodu lub poniesionej straty (PIT-37, PIT-36) składane wspólnie z małżonkiem nie wymagają złożenia przez drugiego z małżonków pełnomocnictwa (UPL-1).

Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

Elżbieta Węcławik, Tax Care

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »