PIT rozliczy za ciebie Urząd Skarbowy. W tej sytuacji musisz zrobić to sam

Podatnicy mogą rozliczyć PIT-a za pomocą usługi Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe zostanie udostępnione podatnikom na e-PIT 15 lutego. Czas na jego złożenie minie 30 kwietnia 2025 roku. Co się stanie, jeśli nie zdążymy do tej pory wysłać deklaracji podatkowej? Czy urząd skarbowy rozliczy PIT za nas? Odpowiadamy.

Rozliczenie PIT. Zeznanie podatkowe można wysłać za pomocą usługi Twój e-PIT

Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie zeznania podatkowego za pośrednictwem internetu. Od 15 lutego podatnik, który zaloguje się do serwisu, ma wgląd do swojej deklaracji stworzonej na podstawie dokumentów dostarczonych przez pracodawców. Warto wspomnieć, że owe dokumenty muszą zostać przekazane przez pracodawców do urzędu skarbowego do końca stycznia. Z kolei pracownicy powinni je otrzymać do końca lutego. 

Zeznanie podatkowe w usłudze Twój e-PIT można złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Podatnik może skontrolować stworzoną deklarację, a następnie zaakceptować ją lub odrzucić, w przypadku wystąpienia wątpliwości.

Reklama

Kiedy zwrot podatku z PIT? Przelew można dostać już po kilku dniach

Jeżeli z zeznania podatkowego wynika nadpłata, to wówczas podatnik może otrzymać zwrot podatku z PIT. Wiele osób zastanawia się, ile czasu trzeba czekać na przelew ze skarbówki. Okazuje się, że zależy to od formy złożenia przez nas deklaracji podatkowej. 

W sytuacji, w której podatnik złożył deklarację w wersji tradycyjnej, to znaczy w postaci dokumentu papierowego, zwrot podatku następuje w ciągu trzech miesięcy. Znacznie krócej musimy czekać na przelew, gdy składamy zeznanie w formie elektronicznej, czyli za sprawą usługi Twój e-PIT. W takim przypadku zwrot powinien nastąpić w ciągu 45 dni. W praktyce jednak przelew ze skarbówki przychodzi znacznie szybciej – w niektórych sytuacjach nawet w ciągu kilku dni od złożenia zeznania. 

Czy urząd skarbowy rozliczy PIT? Nie zawsze jest to opłacalne rozwiązanie

Jeśli nie zaakceptujemy i nie wyślemy zeznania podatkowego samodzielnie do 30 kwietnia, to wówczas system automatycznie zatwierdzi PIT-37 lub PIT-38. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to opłacalne rozwiązanie. W niektórych przypadkach wcześniejsza modyfikacja PIT-u pozwala na skorzystanie z ulg podatkowych bądź odprowadzenie 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego. Wówczas trzeba zaznaczyć odpowiednie elementy w poszczególnych rubrykach.

Przed zaakceptowaniem deklaracji, warto ją dokładnie sprawdzić. W przypadku błędów w rozliczeniu, istnieje ryzyko nałożenia mandatu karnego na podatnika. Na szczęście, jeśli w porę wykryliśmy błąd, możliwe jest złożenie korekty zeznania podatkowego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) | podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »