Zmiana formy opodatkowania 2025. Czas tylko do 20 lutego, co wybrać?
Wybór odpowiedniej formy opodatkowania to dla wielu przedsiębiorców szczególnie ważny element zarządzania firmą. Nic dziwnego - od tej decyzji znacząco zależy wysokość płaconych podatków. Jaką formę opodatkowania wybrać, by legalnie płacić jak najniższe daniny? Termin deklaracji mija 20 lutego.
Termin 20 lutego 2025 r. to ostateczna data, do której przedsiębiorcy mogą dokonać modyfikacji formy opodatkowania na dany rok podatkowy.
Nie podjęcie żadnej aktywności do tego czasu jest jednoznaczne dla fiskusa z pozostaniem przy dotychczasowych zasadach w ciągu całego roku podatkowego. W kolejnych miesiącach zmiana nie będzie już możliwa.
Dlatego to właśnie teraz jest czas na to, aby się zastanowić, czy obecna forma opodatkowania nadal jest najkorzystniejsza. W tym celu warto się przyjrzeć swoim dochodom i przychodom za ubiegły rok, a także rozważyć plany firmowe na nadchodzące miesiące.
Skala podatkowa to klasyczne rozwiązanie, w którym obowiązują dwie stawki: 12 proc. oraz 32 proc.
Niższa stawka obejmuje dochód do określonego pułapu, po jego przekroczeniu przedsiębiorca wchodzi w wyższy przedział 32 proc. Ten sposób rozliczeń może być dogodny dla osób prowadzących biznes sezonowy z wahaniami dochodów lub takich, u których koszty są na tyle duże, że obniżają dochód do pierwszego progu.
Ponadto, w przypadku opodatkowania według skali, przedsiębiorca może korzystać z ulg podatkowych, na przykład z preferencyjnych odliczeń. W niektórych przypadkach dodatkowo zwiększa to atrakcyjność tej formy.
Należy jednak pamiętać, że ta forma opodatkowania bywa "zdradliwa" - przy nagłym zwiększeniu przychodów, nietrudno przekroczyć próg podatkowy, a wtedy konieczne jest odprowadzanie podatków szczególnie drenujących kieszeń.
Podatek liniowy jest jedną z popularniejszych form rozliczeń, wybieraną przez przedsiębiorców generujących wyższe zyski. Jego zaletą jest stała stawka 19 proc. niezależnie od wysokości dochodu.
Bywa to korzystne dla firm lub osób, które przewidują wysokie zarobki w kolejnym roku podatkowym. Wybór podatku liniowego wiąże się jednak z brakiem możliwości zastosowania wielu ulg, z których mogą korzystać podatnicy rozliczający się według skali.
Ryczałt ewidencjonowany jest dobrym wyborem dla przedsiębiorców prowadzących niewielką działalność usługową lub handlową, która generuje stosunkowo mało dokumentów.
Przy tej formie opodatkowania stawki podatkowe uzależnione są od rodzaju działalności i wahają się od kilku do kilkunastu procent. Największą zaletą ryczałtu jest uproszczona księgowość i brak konieczności ewidencjonowania kosztów, co znacząco ułatwia rozliczenia.
Z drugiej strony, jeśli firma generuje duże koszty, to brak możliwości ich odliczenia może działać niekorzystnie na ogólny roczny bilans z perspektywy podatnika.
Księgowi podkreślają, że najlepszą drogą do optymalizacji podatkowej jest trafna ocena relacji pomiędzy przychodami a kosztami prowadzenia działalności.
Osoby chcące pozostać przy podatku liniowym powinny upewnić się, czy ich przewidywany dochód faktycznie osiągnie na tyle wysoki poziom, aby opłacało się zrezygnować z ulg oferowanych w skali podatkowej.
Podobnie w przypadku ryczałtu - ważne jest, aby zestawić potencjalne zyski z możliwością odpisania wydatków firmowych. Niektóre branże, regularnie zakupujące towar lub produkty do wykonywania usług/towarów mogą tracić na braku możliwości odliczania kosztów.
Przedsiębiorca, który uzna, że obecna forma nie jest dla niego optymalna, musi wypełnić właściwe oświadczenie i złożyć je w urzędzie skarbowym najpóźniej do 20 lutego 2025 r. Najłatwiej zrobić to przez Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl.
Termin 20 lutego obowiązuje zarówno osoby rozpoczynające działalność w trakcie roku, jak i te, które działają już od dawna. Spóźnienie skutkuje pozostaniem przy starych zasadach aż do końca roku podatkowego.
Wybór formy opodatkowania to jedna z najistotniejszych decyzji, jaką podejmuje przedsiębiorca. Do 20 lutego 2025 r. jest czas na dokładną analizę potencjalnych korzyści oraz kosztów związanych z każdą z dostępnych opcji.
KO