Podatek od posiadania auta może nie wejść w życie. Rząd prosi KE o zgodę

W wysłanej do Komisji Europejskiej rewizji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) polski rząd wnosi o rezygnację (w stosunku do naszego kraju) z planów wprowadzenia podatku od posiadania samochodu. Wprowadzenie takiego podatku jest tzw. kamieniem milowym wymaganym do wypłaty pieniędzy z "części transportowej" KPO.

Rząd w wysłanej do Komisji Europejskiej rewizji KPO wnosi o rezygnację w stosunku do Polski z obowiązku wprowadzenia podatku od posiadania samochodów osobowych - poinformował w czwartek wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta.

Jak przypomniał Bolesta, wprowadzenie takiego podatku to realizacja jednego z tzw. kamieni milowych, wymaganych do wypłaty pieniędzy z komponentu transportowego KPO. Polska jest jednym z trzech krajów UE, który tego typu podatku jeszcze nie wprowadził.

Wiceminister podkreślił, że w rewizji polskiego KPO, która została wysłana do Komisji Europejskiej znajduje się stanowisko rządu, w którym oczekuje on rezygnacji z tego warunku i usunięcia tego kamienia. "Oczekujemy na odpowiedź Komisji i jej stanowisko wobec tego postulatu" - zaznaczył przedstawiciel MKiŚ.

Reklama

Jak ocenił, odpowiedź KE powinna nadejść w najbliższych tygodniach, ponieważ rząd planuje zamknąć sprawę rewizji KPO jeszcze w kwietniu.

Większość krajów UE już wprowadziła podatek od aut

Zgodnie z zestawieniem think-tanku Transport&Environment, w większości krajów UE roczny podatek od posiadania auta elektrycznego jest zerowy lub symboliczny, większość płaconych stawek mieści się w granicach 400 euro, przy czym typowo są one najwyższe dla spalinowych aut klasy SUV.

Na przykład na Węgrzech podatek od spalinowych SUV-ów wynosi 99 euro, zwykłych "spalinówek" 58 euro, a od elektrycznych - 0. W Portugalii opłaty te wynoszą odpowiednio 186 i 111 euro, przy czym opodatkowane są też hybrydowe SUV-y - 148 euro. W Chorwacji podatek wynosi od 53 do 199 euro, przy czym najwyżej opodatkowane są elektryczne i hybrydowe SUVy.

Najwyższe tego typu podatki są w Holandii i Belgii. Kilka krajów, jak Czechy czy Francja, pobierają daninę na inne sposoby.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: podatek od samochodu | podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »