Podatki lokalne w 2024 r. ostro w górę. Powodem wysoka inflacja sprzed kilku miesięcy

Inflację mamy już mniejszą, ale ta zbliżona do 20 proc. jeszcze długo będzie rzucać na nas cień. Bo to ona decyduje o dotkliwej podwyżce lokalnych opłat w przyszłym roku.

 • Minister finansów określa maksymalne stawki podatków lokalnych
 • Podstawą jest inflacja w I połowie roku poprzedniego
 • Podatki lokalne wzrosną od 1.01.2024 r. o maks. 15 proc.
 • Samorządy mogą wyznaczyć niższe stawki podatków
 • Podwyżka dotknie zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorców

Inflacja z tego roku, podwyżki w przyszłym

Minister finansów ogłosił już maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych na przyszły rok. Co roku są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze roku poprzedniego. Od 1.01.2024 r. opłaty te wzrosną więc aż o 15 proc. To poważne obciążenie finansowe zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Już dziś można odczuć rosnące koszty eksploatacji nieruchomości, takie jak ogrzewanie i energia elektryczna. Teraz przedsiębiorcy zostaną jeszcze obciążeni wzrostem podatków.

Reklama

- W roku 2024 stawki podatku od posiadania nieruchomości mieszkalnych zostaną zwiększone o 15 gr na każdy metr kwadratowy, natomiast dla nieruchomości wykorzystywanych do celów gospodarczych wzrosną one o 4,32 zł na każdy metr kwadratowy. Po tej korekcie, nowe stawki podatku wyniosą - odpowiednio - 1,15 zł i 33,10 zł za metr kwadratowy - tłumaczy Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Ostateczna decyzja należy do samorządów

Warto podkreślić, że minister określa stawki maksymalne, czyli najwyższe możliwe, a ostatecznie to samorządy lokalne decydują o ich konkretnej wysokości. W miastach o dużych obciążeniach finansowych, takich jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk, stawki te już w tym roku są na maksymalnym poziomie.

- Polski Ład ograniczył wpływy samorządów z podatku dochodowego, więc nie ma co liczyć na zmianę tej sytuacji. Warto jednak dodać, że istnieją miasta, w których w roku 2023 nie zastosowano maksymalnych stawek. Przykładem jest Kraków - wskazuje ekspert inFakt.

Wzrosnąć ma również podatek od posiadania psów - o prawie 23 zł, z 150,91 zł do 173,55 zł., warto jednak przypomnieć, że nalicza go coraz mniej samorządów. Podniesione zostaną też opłaty uzdrowiskowe w kurortach - z obecnych 5,40 zł do 6,20 zł za dobę.

Lista podatków lokalnych na rok 2024

Podatek od gruntów:

 • Grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, niezależnie od kategorii ewidencji gruntów i budynków: 1,34 zł za każdy
 • Dla gruntów położonych nad powierzchniowymi wodami stojącymi lub płynącymi jeziorami i zbiornikami sztucznymi: 6,66 zł za każdy hektar pow.
 • Pozostałe, w tym przeznaczone na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego: 0,72 zł za każdy metr kw. pow.
 • Niezabudowane gruntów objętych obszarem rewitalizacji, zgodnie z przepisami: 4,39 zł za każdy metr kw. pow.

Podatek od budynków lub ich części:

 • Mieszkalnych: 1,15 zł za każdy metr kw. pow. użytkowej.
 • Związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części wykorzystywanych do celów gospodarczych: 33,10 zł za każdy metr kw. pow. użytkowej.
 • Wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym: 15,50 zł za każdy metr kw. pow. użytkowej.
 • Związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, zgodnie z przepisami o działalności leczniczej, zajmowanych przez podmioty udzielające tych świadczeń: 6,78 zł za każdy metr kw. pow. użytkowej.
 • Pozostałych, w tym zajmowanych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego: 11,71 zł za każdy metr kw. pow. użytkowej.

Podatek od środków transportowych

Od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej:

 • od 3,5 tony do 5,5 tony: 173,19 zł,
 • powyżej 5,5 tony do 9 ton: 1957,12 zł,
 • powyżej 9 ton: 2348,52 zł.

Od ciągników siodłowych lub balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony do poniżej 12 ton: 2739,90 zł.

Od ciągników siodłowych lub balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton:

 • do 36 ton: 3463,95 zł,
 • powyżej 36 ton: 4481,57 zł.

Wojciech Szeląg

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »