Podatki: Żeby odroczyć termin płatności

Aby uzyskać rozłożenie podatku na raty lub odroczenie terminu płatności, nie jest wystarczające zaistnienie samego zdarzenia losowego czy znajdywanie się w trudnej sytuacji.

 Aby uzyskać rozłożenie podatku na raty lub odroczenie terminu płatności, nie jest wystarczające zaistnienie samego zdarzenia losowego czy znajdywanie się w trudnej sytuacji.

Rozłożenie podatku na raty, odroczenie jego płatności czy tez umorzenie zaległości podatkowej zalicza się do tzw. ulg uznaniowych. Zgodnie z ordynacją podatkową organ podatkowy na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty, a nawet umorzyć zaległość podatkową (co jest sytuacją wyjątkową). Z przepisu tego wynika, iż na podstawie samego ważnego interesu podatnika organ podatkowy może przyznać podatnikowi ulgę (czyli np. rozłożyć podatek na raty lub odroczyć termin jego płatności).

Reklama

Jednak pojęcie ważnego interesu podatnika jest niejasne i odsyła do ocen pozaprawnych. Zgodnie z orzecznictwem za ważny interes podatnika uznaje się sytuacje, gdy z powodu nadzwyczajnych zdarzeń losowych (powódź, pożar, wypadek) nie jest on w stanie uregulować zaległości podatkowych. Jeżeli trudności finansowe podatnika nie są rezultatem zaistnienie niezależnych od niego okoliczności, to nie ma podstaw do odstąpienia przez organ podatkowy od dochodzenia świadczeń podatkowych, tak samo, gdy podatnik znajduje się w trudnej sytuacji finansowej od kilu lat i wówczas niemożność uregulowania podatku nie jest okolicznością nową lub gdy podatnik w wyniku zdarzenia losowego doznał pogorszenia swej sytuacji majątkowej, ale nadal jest ona na tyle dobra, że może uregulować podatek bez zagrożenia dla egzystencji swojej i swojej rodziny. Poza tym nie przesadzają o istnieniu ważnego interesu podatnika takie okoliczności jak: konieczność spłacenia kredytu, sezonowość osiągania przychodów, niepowodzenia finansowe, nieuczciwi kontrahenci, błędy w prowadzonej działalności.

Zatem, aby podatnik mógł skorzystać z ulgi, powinien najpierw skierować do organu podatkowego stosowny wniosek w uzasadnieniu, którego powinien wykazać, iż ze względu na zdarzenie losowe jego sytuacja materialna uległa takiemu pogorszeniu, że nie jest on w stanie uregulować w terminie należności podatkowych, a ewentualne uregulowanie ich w terminie lub ściągnięcie ich przez organ podatkowy w trybie przepisów o egzekucji w administracji pociąga za sobą zagrożenie dla egzystencji podatnika jego rodziny albo możliwości dalszego zarobkowania poprzez konieczność np. zamknięcia firmy. Wniosek należy poprzeć wszelkimi możliwymi dowodami np. protokół ze zdarzenia sporządzany przez ubezpieczyciela lub inny podmiot.

Należy także zauważyć, że po spełnieniu tych przesłanek organ podatkowy może, ale nie musi przyznać podatnikowi ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Dawid Marek

Roedl&Partner
Dowiedz się więcej na temat: podatki | podatnik | odroczenie | na raty | raty | płatności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »