Polacy w tym roku nie spieszą się z rozliczeniem PIT. Ostateczny termin coraz bliżej

Dwa tygodnie przed "deadlinem" podatnicy złożyli 12 mln zeznań podatkowych. To mniej niż rok temu o tej porze, ale wówczas sytuacja była specyficzna po nieudanej reformie. Jeśli ktoś ma nadpłatę, warto się pospieszyć. Na przelew obecnie czeka się średnio 10 dni.

Już niecałe dwa tygodnie zostało na rozliczenie z podatku za 2023 rok. "Podatnicy złożyli dotychczas 12 mln 185 tys. zeznań podatkowych PIT, w tym w usłudze Twój e-PIT ponad 5,8 mln deklaracji"- poinformowało Interię Biznes Ministerstwo Finansów.

Rozliczenie PIT 2024. Polacy w tym roku się nie spieszą

Wynik jest jednak gorszy niż w połowie kwietnia 2023. Z danych przekazanych przez resort finansów wynika bowiem, że dotychczas wpłynęło o około 23,5 proc. mniej zeznań PIT niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Może to wynikać z tego, że w ubiegłym roku, po zamieszaniu związanym z poprawianiem Polskiego Ładu, większa grupa podatników nadpłaciła podatek w zaliczkach pobranych przez fiskus i w związku z tym były rekordowe zwroty. W efekcie opłacało się wcześniej składać rozliczenie, by pieniądze szybko trafiały na konto.

Reklama

Jeśli ktoś ma ulgi i spodziewa się nadpłaty za 2023 rok, to warto pospieszyć się z rozliczeniem, bo pieniądze trafiają na konto podatników szybko, średnio w terminie 10 dni od złożenia zeznania.

Fiskus zachęca do korzystania z usługi Twój e-PIT, czyli częściowo przygotowanych rozliczeń.

"W celu ułatwienia rozliczenia PIT i uniknięcia ewentualnych nieprawidłowości rekomendujemy korzystanie z e-usług oferowanych przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Zachęcamy do dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy, w której z łatwością można złożyć PIT. W rozliczeniu podatku w usłudze Twój e-PIT podatnikom pomagają proste komunikaty i informacje wyjaśniające sposób rozliczenia" - przekonuje biuro prasowe MF.

Kiedy upływa termin na rozliczenie PIT?

W usłudze Twój e-PIT podatnicy mają dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Zeznanie to uwzględnia dane, do których dostęp ma administracja skarbowa. Do 30 kwietnia 2024 r. można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia. W przygotowanych zeznaniach można wprowadzić zmiany, uwzględnić przysługujące odliczenia, ulgi, które nie są automatycznie przypisane w systemie i zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcą przekazać 1,5 proc. podatku.

Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane w systemie. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Jednak w ich przypadku trzeba uzupełnić w swoim rozliczeniu informacje, których nie posiada KAS, w szczególności dotyczące przychodów, kosztów uzyskania przychodów, należnych zaliczek na podatek, ulg i odliczeń, z których mogą skorzystać, a następnie zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rozliczenie PIT | PIT | podatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »