Polska liderem wśród krajów OECD
Polska jest na pierwszym miejscu wśród krajów OECD pod względem obniżenia w 2008 r. pozapłacowych kosztów pracy, tzw. klina podatkowego - wynika z tegorocznego raportu na ten temat, zamieszczonego na stronie internetowej OECD.
Klin podatkowy, to pozapłacowe obciążenia powodujące wzrost kosztów pracy wskutek doliczenia do płacy otrzymywanej przez pracownika - podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne płacone zarówno przez pracowników, jak i pracodawców.
Z raportu OECD wynika, że w 2008 r. w Polsce, klin podatkowy w przypadku pracownika w stanie wolnym, otrzymującego średnie wynagrodzenie, obniżył się o 3,2 pkt proc., osiągając poziom 39,7 proc. Na drugim miejscu pod względem obniżenia klina jest Turcja - spadek o 3 pkt proc. (39,7 proc.).
Według OECD najwyższe pozapłacowe obciążenia pracy były w 2008 r. w Belgii. Składki i podatki podwyższały tam koszty pracy o 56 proc. Na drugim miejscu są Węgry, gdzie klin podatkowy wyniósł 54,1 proc., a dalej Niemcy - 52 proc.
Średnia dla krajów OECD wyniosła 37,4 proc. Najniższy klin podatkowy był w Meksyku (15,1 proc.), Korei (20,3 proc.) i Nowej Zelandii (21,2 proc.). "Całkowity koszt zatrudnienia jest kluczowym elementem w decyzjach firm dotyczących zatrudnienia, przez to pośrednio wpływa na trendy kształtujące bezrobocie" - napisano w raporcie.