Reklama

​Pomysł nieuwzględniania w podatku bankowym aktywów na kredyty inwestycyjne jest ciekawy - Kościński, MF

Minister finansów Tadeusz Kościński ocenia jako "bardzo ciekawy" pomysł zmiany w podatku bankowym, zgodnie z którym do podstawy jego wyliczania nie byłyby uwzględniane aktywa przeznaczane na kredyty inwestycyjne dla przedsiębiorców.

- Można się zastanawiać, czy nie powinniśmy zmienić podatku bankowego, tak żeby kredyty na inwestycje były łatwiejsze do uzyskania i tańsze. Banki zgłosiły pomysł, żeby nie wliczać do podatku bankowego jego aktywów, które są przeznaczane na kredyty inwestycyjne. Taka propozycja została też zgłoszona przez przedsiębiorców - powiedział minister Tadeusz Kościński.

- To pomysł bardzo ciekawy i interesujący. Trzeba popatrzeć na detale, zobaczyć, jakie to może przynieść efekty i pracować dalej. Jeśli to miałoby pomóc w rozwoju rynku, to należy o tym rozmawiać i być może dokonać zmian - dodał.

Pomysł zmiany zasad wyliczania podatku bankowego został zgłoszony przez przedsiębiorców podczas zorganizowanego przez Ministerstwo Finansów spotkania z przedstawicielami spółek giełdowych. Odbyło się ono w czwartek w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych. Celem był przedyskutowanie relacji między podatnikiem a administracją skarbową, a także wskazanie możliwości promowania i wspierania biznesu.

- Chcemy zmienić nasze podejście do współpracy z rynkiem. Chcieliśmy przekazać, że my jako Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa jesteśmy dla rynku, podatników i wszystkich obywateli - powiedział minister Kościński.

- Wiemy, że potrzebne jest inne podejście, chcemy rozmawiać z rynkiem, słuchać go i dostosowywać się do jego potrzeb. Czekamy na propozycje i pomysły, gdy się pojawią, możliwe będzie powoływanie zespołów roboczych, żeby wypracować konkretne rozwiązania - dodał.

Minister finansów jest zdania, że MF i KAS powinny kierować się założeniem, że przedsiębiorcy są jako grupa z zasady uczciwi.

- Wiadomo, że zawsze znajdą się czarne owce, ale nie można wszelkich regulacji pisać tylko pod ich kątem. Zakładam, że również sam rynek będzie eliminować takie jednostki ze swojego grona - powiedział Tadeusz Kościński.

Spotkanie na GPW było pierwszym z cyklu spotkań z przedsiębiorcami. Ministerstwo Finansów w ramach warsztatów chce wypracować kierunki zmian, zainicjować nowe projekty, które w przyszłości wyraźnie ułatwią funkcjonowanie przedsiębiorstwom.

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: bank

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »