Portugalia: 828 mln euro na przyciągnięcie zagranicznych rezydentów
Gabinet Pedra Passosa Coelho wyda do 2015 r. 828 mln euro na rozwój programu tzw. turystyki rezydencyjnej. W jego ramach rząd będzie zachęcał zamożnych obcokrajowców do zamieszkania na terytorium Portugalii.
Jak poinformował Alvaro Pereira, minister gospodarki Portugalii, w ciągu najbliższych dwóch lat Lizbona zintensyfikuje promocję programu "Living in Portugal". Szef resortu gospodarki sam zamierza odwiedzać najbogatsze kraje świata, zachęcając ich obywateli do wyboru Portugalii jako drugiego kraju pobytu. Na trasie jego podróży jako pierwsze znajdą się takie kraje jak: Wlk. Brytania, Niemcy, Holandia, Francja oraz Szwecja.
- Będziemy poszukiwać tam zamożnych obywateli, którzy byliby skłonni do czasowego lub stałego zamieszkiwania w naszym kraju. Ich przybycie do Portugalii wiązałoby się z napływem dodatkowych środków finansowych i potencjalnymi inwestycjami, a w konsekwencji wzrostem dynamiki naszej ekonomii - wyjaśnił Alvaro Pereira.
Wdrażany przez rząd program poszukiwania zagranicznych rezydentów adresowany jest również do obywateli państw spoza UE. Od 1 stycznia br. w Portugalii obowiązują dla nich łatwiejsze zasady nabywania prawa do stałego pobytu. Mogą otrzymać je biznesmeni, którzy zainwestują ponad 1 mln euro, pomogą stworzyć 30 miejsc pracy lub nabędą nieruchomość o minimalnej wartości 500 tys. euro
Jak ujawnił Alvaro Pereira jedną z motywacji do zamieszkania w Portugalii mają być też zachęty fiskalne. - Emerytowani obcokrajowcy będą mogli liczyć na objęcie jedynie symbolicznym podatkiem dochodowym od osób fizycznych - dodał portugalski minister.
Z danych resortu gospodarki w Lizbonie wynika, że w ciągu roku w europejskich krajach basenu Morza Śródziemnego zagraniczni turyści nabywają łącznie około 100 tys. apartamentów. Udział Portugalii jest symboliczny i wynosi zaledwie 4 proc. W 45 proc. przypadków rezydenci-obcokrajowcy decydują się na Hiszpanię, w 25 proc. na Francję, zaś 15 proc. wybiera Włochy.
Na terenie Portugalii żyje około 150 tys. obywateli zagranicznych, którzy wybrali ją na drugi kraj pobytu. Dominują wśród nich emerytowani Brytyjczycy, Niemcy oraz Holendrzy.