Przy dziedziczeniu lokatorskiego prawa do mieszkania w spółdzielni, podatek dochodowy nie obowiązuje

Dziedziczenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania może sprawić problemy prawne. Spółdzielnie mieszkaniowe zwracają się do fiskusa z prośbami o interpretację prawa podatkowego. Nie wiedzą, czy powinny wystawiać spadkobiercom PIT-8C.

Kiedy w spadku otrzymuje się nieruchomość będącą własnością zmarłego, spadkobiercy od odziedziczonego budynku, lokalu czy gruntu nie płacą podatku. Ale jak należy postąpić, jeśli zmarły posiadał spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu i spadkobiercom należy się kwota równa wartości rynkowej lokalu? Tego nie wiedzą nawet niektóre spółdzielnie mieszkaniowe.

Dziedziczenie nieruchomości, do których spadkodawca posiadał prawo własności, pod względem podatkowym wydaje się stosunkowo proste. Wiadomo bowiem, że członkowie najbliższej rodziny od przejętych w spadku nieruchomości nie płacą podatku spadkowego ani dochodowego. Ten ostatni pojawi się dopiero, jeśli odziedziczona nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem 5 lat od jej nabycia w drodze objęcia spadku, a środki uzyskane nie zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe sprzedającego.

Reklama

Nie lokal, ale gotówka

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli spadkodawca miał spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Wówczas bowiem, jak wynika z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, spadkobiercom przysługuje roszczenie o wypłatę wartości rynkowej lokalu.

Spółdzielnie mieszkaniowe rozwiązuję ten problem tak, że albo umożliwiają spadkobiercom przejęcie spółdzielczego prawa lokatorskiego, albo decydują się na wycenę mieszkania a następnie wystawiają je na sprzedaż w drodze przetargu, zaś uzyskaną w ten sposób kwotę (pomniejszoną o należności w stosunku do spółdzielni) wypłacają spadkobiercom.

Według spółdzielni, jest przychód

I właśnie z tą kwotą niektóre spółdzielnie mają problem. Przykładem może być spółdzielnia, która zwróciła się o interpretacje podatkową, dotyczącą tego, jak należy tę kwotę potraktować. Zdaniem wnioskującego, wypłacona kwota to przychód z innych źródeł i dlatego po wypłaceniu kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania spółdzielnia powinna wystawić spadkobiorcom PIT-8C.

Jednak Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 17 lipca 2015 r. (sygnatura IBPB-2-1/4511-22/15/BJ) uznała, że stanowisko spółdzielni jest błędne.

Formularz nie jest potrzebny

Przedstawiciele Izby wprawdzie przyznali, że zasada generalna mówi, że wszystkie przychody podlegają opodatkowaniu, jednakże zwrócili uwagę, że na mocy art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jej przepisów nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. A zgodnie z tą ustawą, podatkowi temu podlegają rzeczy i prawa majątkowe, do których nabycia doszło m.in. drogą dziedziczenia.

Innymi słowy - urzędnicy zwrócili uwagę spółdzielni, że kwestii kwot wypłacanych spadkobiercom z tytułu dziedziczenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie obejmuje podatek dochodowy, tylko podatek od spadków i darowizn. A więc nie ma potrzeby wystawiania jakichkolwiek formularzy, wynikających z przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Marek Siudaj

Tax Care S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »