Resort finansów oskarża rząd PO-PSL o brak działań w ściganiu podatkowych oszustów

- Tak duża luka podatkowa VAT to niewytłumaczalne zaniedbanie poprzednich kadencji - mówi wiceminister finansów Paweł Gruza. Resort w mocnych słowach oskarża rząd PO-PSL o brak odpowiednich działań w ściganiu podatkowych oszustów i spóźnioną reakcję. Według wiceministra doprowadziło to do tego, że mafie gospodarcze m.in. z Węgier, Czech i Słowacji przeniosły się do Polski.

- To żonglowanie danymi - odpiera zarzuty Platforma Obywatelska.

Ministerstwo Finansów, na podstawie danych i wykresów, pokazywało, że w ostatnich dwóch latach wpływy z VAT były większe niż we wcześniejszych ośmiu latach. Wiceminister finansów stwierdził, że kiedy Platforma przejmowała władzę, mieliśmy najniższą lukę podatkową - tuż za Holandią.

- Punkt wyjścia dla nowej koalicji PO-PSL - jeden z najlepszych systemów w zakresie skuteczności realizacji dochodów VAT. Punkt końcowy - jeden z najgorszych systemów - tłumaczył Pawł Gruza.

Reklama

262 miliardy złotych - tyle, według ministerstwa, wynoszą straty wynikające z zaniedbań z lat 2008-2015.

To my przyjęliśmy ustawę, która pozwala dzisiaj na uszczelnienie systemu podatkowego - odpowiada Jan Grabiec z PO. Ściągalność VAT w 2016 roku, a więc już za rządów wicepremiera (Mateusza) Morawieckiego, była niższa niż w 2015 roku - dodał.

Według posła, prezentowane przez ministerstwo dane są wybiórcze, a ich cel jest polityczny. Jego zdaniem mają legitymizować pomysł Mateusza Morawieckiego, czyli powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT.

Patryk Michalski

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

RMF
Dowiedz się więcej na temat: luka podatkowa | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »