Reklama

Rostowski: Zmiany w podatkach i ulgach od 2013 roku

Minister finansów Jacek Rostowski poinformował w piątek dziennikarzy, że zapowiedziane w piątkowym expose premiera zmiany w podatkach dochodowych i ulgach nastąpią w 2013 r., a podniesienie składki rentowej - już w 2012 r.

- Zmiany w podatkach dochodowych i we wszystkich ulgach nastąpią od 2013 r. Od przyszłego roku w tym zakresie nie będzie żadnych zmian - powiedział w piątek dziennikarzom po expose premiera minister finansów Jacek Rostowski.

Reklama

Dodał, że w 2012 r. będą za to wprowadzone oszczędności oraz wzrośnie do dawnego poziomu składka rentowa. Premier Donald Tusk zapowiedział w expose podniesienie jej o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy. Minister Rostowski zaznaczył, że zmiana wysokości składki "niekoniecznie nastąpi od stycznia 2012 r."

Składki

Rostowski powiedział, że zmiany wskazane przez premiera w bardzo znaczący sposób wzmocnią polską gospodarkę i polskie finanse publiczne. Podkreślił, że zmiany te są istotne, bo konieczne są działania wyprzedzające, "żeby Polska nie znalazła się w sytuacji niektórych innych krajów, które działają z opóźnieniem i muszą dużo bardziej rygorystycznie potem obniżać wydatki i podwyższać obciążenia dla obywateli". Szef resortu finansów podkreślał, że działania rządu, oprócz tego, że będą wyprzedzające, będą również spokojne i rozłożone w czasie.

Podatek od srebra i miedzi

Wysokość wpływów z podatku od srebra i miedzi zależeć będzie m.in. od cen rynkowych - powiedział Jacek Rostowski, minister finansów. Na pytanie jakich wpływów spodziewa się z podatku od kopalin, w tym miedzi i srebra, odpowiedział:

- To będzie zależało od dokładnej kalibracji. Ten podatek będzie zależał od cen rynkowych i kilku innych parametrów. W tej chwili nie będę mówił o szczegółach - powiedział Rostowski.

Deficyt

Minister finansów Jacek Rostowski nie wyobraża sobie, aby deficyt budżetu w 2012 roku był wyższy niż 35 mld złotych.

- Program zaprezentowany przez premiera w expose jest jak najbardziej realny. Budżet na 2012 rok znajdzie się w sejmie w grudniu. Zmiany w ulgach będą obowiązywały od 2013 roku, a podwyżka składki rentowej będzie miała miejsce od 2012 roku. Nie ma zagrożeń, że wzrost składki spowoduje wzrost bezrobocia. Ta podwyżka nie powinna w znaczący sposób wpłynąć na to, ona jest mała. Podwyższona składka rentowa będzie utrzymana przez całą kadencję - powiedział Rostowski dziennikarzom w sejmie.

- Nie wyobrażam sobie, aby deficyt budżetowy w 2012 roku był wyższy niż 35 mld złotych. Deficyt sektora finansów publicznych zamierzamy obniżyć do około 3 proc. PKB dokładnie tak, jak to deklarowaliśmy - dodał.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »