Rozlicz podatki z INTERIA.PL

Jeśli jeszcze nie złożyłeś zeznania podatkowego - nie musisz się martwić. Jesteś w doborowym gronie 70 proc. podatników, którzy rozliczają się w ostatniej chwili. Dla nich właśnie przygotowaliśmy nasz poradnik podatkowy.

W tym roku mamy więcej czasu na złożenie zeznań podatkowych niż zwykle. Ordynacja podatkowa wyznacza termin rozliczenia się z fiskusem na 30 kwietnia, ale w tym roku (podobnie jak w ub.r.) jest to akurat niedziela. Przepisy mówią, że w takiej sytuacji zeznanie trzeba złożyć najpóźniej w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu lub dniach wolnych od pracy. Ponieważ w poniedziałek, 1 maja, mamy święto, zatem zeznania PIT można dostarczyć do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą do północy z wtorku na środę 2 maja.

Pracownicy urzędów skarbowych twierdzą, że nie stanie się nic strasznego, jeśli dzień, góra dwa spóźnimy się z dotrzymaniem terminu. Nie należy jednak wystawiać cierpliwości fiskusa na zbyt wielką próbę, ponieważ za kilkudniową zwłokę będziemy musieli zapłacić grzywnę.

Reklama

Historyczna kampania

Tegoroczna kampania podatkowa przejdzie do historii z dwóch powodów. Po pierwsze: po raz ostatni rozliczamy powszechnie dostępną ulgę podatkową, która pozwalała na dokonanie istotnych dla domowych budżetów odpisów - tzw. ulgę remontową. Od tego roku zostaną nam już tylko ulgi o marginalnym znaczeniu dla większości podatników.

Drugi powód, dla którego kampania zostanie zapamiętana, to zamieszanie związane z niejasnością co do zasad rozliczania dochodów uzyskiwanych z pracy za granicą. Dotyczy to głównie osób pracujących w Wielkiej Brytanii. Nasze władze poniewczasie zorientowały się, że Polaków, którzy wyjechali na saksy na Wyspy obowiązuje niekorzystna umowa dwustronna zawarta z Brytyjczykami prawie 20 lat. Na rozwiązanie problemu było już za późno. Konsekwencje są takie, że 200 tys. osób, które pojechały do Wielkiej Brytanii za pracą, będzie musiało zapłacić podatek i tam i w Polsce.

Niestety, obiecywane wcześniej rozwiązania tymczasowe wejdą w życie dopiero od przyszłego roku. Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Finansów, z możliwości wliczania dziennego ryczałtu w wysokości 30 funtów do kosztów uzyskania przychodu będzie można skorzystać dopiero wypełniając PIT w przyszłym roku. Nowa umowa polsko-brytyjska o unikaniu podwójnego opodatkowania wejdzie w życie najpewniej jeszcze później, bo od 2008 r.

Porady i czat

Dla tych, którzy nie wiedzą, jak obliczyć podatek od zarobków uzyskiwanych za granicą przygotowaliśmy poradnik. Specjaliści z Zespołu Doradców Podatkowych Jacek Czernecki wyjaśniają, kto musi wysłać do Polski PIT-a, a kogo ten obowiązek nie dotyczy, a także podpowiadają w jaki sposób wypełnić zeznanie podatkowe.

Przeczytajcie relację z czatu z Jolantą Kaczmarczyk oraz Haliną Garbacik z Zespołu Doradców Podatkowych Jacek Czernecki sp z. o.o, który odbył się w 21 kwietnia.

Kolejnego czata zorganizowaliśmy w poniedziałek, 24 kwietnia. Zobacz o co pytali internauci i jakich odpowiedzi udzielały panie Magdalena Pancewicz i Justyna Zając-Wysocka z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej

Zachęcamy też do odwiedzenia serwisu podatkowego INTERIA.PL, w którym znajdziecie porady i wyjaśnienia dotyczące zasad rozliczania dochodów za 2005 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | PIT | kampania | poradnik | rozliczenie podatków | zeznania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »