Rozliczają PIT i nie zapomnij o 1 proc. na OPP

Przekazując 1 proc. podatku, przy okazji rozliczenia PIT-a, podatnik ma szansę mieć realny wpływ na to, do kogo trafią jego pieniądze. Jak przekazać swój 1 proc. i dlaczego warto?

Przekazując 1 proc. podatku, przy okazji rozliczenia PIT-a, podatnik ma szansę mieć realny wpływ na to, do kogo trafią jego pieniądze. Jak przekazać swój 1 proc. i dlaczego warto?

W 2016 roku 75 proc. badanych Polaków zadeklarowało chęć przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Warto wiedzieć, że przekazanie 1 proc. nic nas nie kosztuje i nie powoduje odliczenia go od naszych dochodów. Ogranicza się do wpisania numeru KRS. Jest to 1 proc. naszego podatku przekazanego do US. Jeśli nie przekażemy go na cel charytatywny to zostanie w Skarbie Państwa i zasili budżet. Dla wielu fundacji jest to ważne źródło finansowania.

1. Wybierz właściwy formularz

1 proc. podatku może przekazać każda osoba rozliczająca się poprzez jeden z następujących formularzy:

Reklama

PIT 28 - podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych; PIT 36 - podatnicy prowadzący nie tylko przedsiębiorstwo, ale płacący również podatek od najmu; PIT 36L - podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku; PIT 37 - podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych zatrudnionych na umowę o pracę, emeryci i renciści, studenci, rozliczający się wspólnie jako małżonkowie, z przychodów praw autorskich i innych praw majątkowych, pozostali nie prowadzący działalności gospodarczej; PIT 38 - podatnicy uzyskujący dochody kapitałowe, w tym z giełdy; PIT 39 - podatnicy którzy uzyskali dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych po 31 grudnia 2008 r.

Wszystkie formularze dostępne są w programie do rozliczeń PIT 2016 w serwisie Interia Biznes.

2. Wypełnij poprawnie PIT-a

Ta rada może się wydawać banalna, ale trzeba pamiętać, że 1 proc. jest tylko dodatkową opcją w naszym rocznym zeznaniu podatkowym. Aby pieniądze trafiły do wybranej przez nas organizacji, całe zeznanie musi być poprawnie złożone i rozliczone. Aby uniknąć błędów, najlepiej posłużyć się programem do rozliczeń, który krok po kroku przeprowadzi nas przez wypełnianie PIT-a. Darmowy program do rozliczeń dostępny jest w serwisie Biznes Interia.

3. Wystarczy wpisać KRS

Rubrykę dotyczącą przekazania 1 proc. znajdziemy na końcu każdej deklaracji podatkowej. Należy pamiętać o tym, by wpisać tam numer KRS organizacji, a nie jej nazwę. Można jedynie dopisać szczegółowy cel, na który przekazujemy nasz 1 proc., jeśli wybrana przez nas organizacja przewiduje taką możliwość. Możesz podać także swoje dane kontaktowe, dzięki którym będziesz mógł uzyskać od organizacji informację na co zostały spożytkowane przekazane przez ciebie pieniądze.

4. Poprawnie wylicz kwotę 1 proc.

Poprawne wyliczenie kwoty 1 proc. jest bardzo ważne, bo jeśli zaniżysz przekazywaną kwotę, to wybrana przez ciebie organizacja otrzyma mniej pieniędzy. Jednak jeśli zadeklarujesz kwotę wyższą od poprawnie wyliczonej, to urząd skarbowy nie przekaże ani złotówki twojego podatku. Poprawnie wyliczona kwota 1 proc. powinna być zaokrąglona do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »