Rząd za obowiązkiem stosowania podzielonej płatności

Rząd opowiedział się za obowiązkiem stosowania podzielonej płatności przez przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Zastępca dyrektora departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów Zbigniew Makowski wyjaśnia, że przepisy zniosą dowolność stosowania podzielonej płatności w określonych transakcjach.

Od 1 lipca 2018 roku mechanizm może być stosowany dobrowolnie. Po zmianie prawa, podzieloną płatność trzeba będzie stosować w handlu tymi dobrami, które uznano za wrażliwe ze względu na dużą skalę wcześniejszych wyłudzeń VAT.

Chodzi między innymi o paliwa, elektronikę, stal, węgiel czy stal. Zbigniew Makowski dodaje, że wprowadzenie obowiązku podzielonej płatności wiąże się z rezygnacją ze stosowania odwróconego obciążenia i solidarnej odpowiedzialności.

Reklama

Obowiązek obejmie wszystkie firmy, które dokonują transakcji na kwotę przekraczającą 15 tysięcy złotych.

Mechanizm podzielonej płatności polega na tym, że część zapłaty za towar lub usługę trafia bezpośrednio do przedsiębiorcy, natomiast należny VAT jest lokowany na specjalnym koncie. Mechanizm wprowadzono w ramach walki z nadużyciami dotyczącymi VAT.

Projekt ustawy zakłada, że nowe przepisy mają wejść w życie od września.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: podatki | VAT | wyłudzanie VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »