Sejmowa komisja finansów za poprawkami Senatu do noweli ustawy o CIT

Sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała we wtorek senackie poprawki do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i podatku tonażowym. Główne założenie noweli to objęcie podatkiem CIT jedynie spółek komandytowo-akcyjnych, a nie komandytowych.

Pięć poprawek Senatu miało charakter doprecyzowujący i nie zmieniają one najważniejszych zapisów noweli. Wszystkie zostały we wtorek pozytywnie zaopiniowane przez członków sejmowej komisji finansów.

Pierwotnie rząd zaproponował, by CIT zaczęły płacić zarówno spółki komandytowe (SK), jak i komandytowo-akcyjne (SKA), które ostatnio były często wykorzystywane do tzw. optymalizacji podatkowej. Jeszcze przed skierowaniem noweli do Senatu sejmowa komisja finansów wykreśliła zapis o opodatkowaniu SK i w takim kształcie nowelizację przyjęli posłowie.

Spółki komandytowe w większości są zakładane przez osoby fizyczne: lekarzy, architektów czy prawników. SKA są tworzone przez osoby prawne, gdzie wspólnikami są firmy (to najczęściej duże przedsiębiorstwa).

Reklama

Nowelizacja zawiera też zmiany autorstwa PO w ustawach o PIT i CIT. Przewidują m.in. zmiany dotyczące sekurytyzacji wierzytelności banków. Chodzi o podatek od dochodów z umów o tzw. subpartycypację. To rodzaj zawieranych przez banki transakcji sekurytyzacyjnych, które stanowią jeden z instrumentów zarządzania ich płynnością. Zmiana zakłada odmienne niż dotychczas przyjęcie momentu powstania w banku przychodu oraz kosztów związanych ze zbyciem wierzytelności funduszowi sekurytyzacyjnemu.

Zmiany dotyczące PIT umożliwiają obniżenie podatku płaconego od dochodu ze sprzedaży odziedziczonych m.in. akcji, wkładów w spółdzielni, innych papierów wartościowych, a także tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. W takim przypadku do kosztu uzyskania przychodów podatnik mógłby zaliczyć wydatki poniesione przez spadkodawcę na nabycie tych praw majątkowych. W uzasadnieniu do ustawy autorzy zmian wskazali na brak jednolitej linii orzecznictwa sądów w sprawie możliwości pomniejszenia przez spadkobierców przychodów ze zbycia odziedziczonych przez nich np. papierów wartościowych, o koszty poniesione na ich nabycie przez spadkodawców.

- - - - -

Komisja finansów za odrzuceniem projektu ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika

Sejmowa komisja finansów opowiedziała się we wtorek za odrzuceniem poselskiego projektu ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika. W opinii komisji powołanie takiej instytucji dublowałoby już istniejące w naszym kraju struktury i generowało niepotrzebne koszty.

Już dziś polski system prawny dysponuje odpowiednimi narzędziami prawnymi dostępnymi dla każdego podatnika i nie ma potrzeby tworzenia kolejnej instytucji - powiedział podczas wtorkowych obrad komisji finansów Jacek Brzezinka, poseł sprawozdawca podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego, która zajmowała się tym projektem.

Dodał, że sprawy prawa podatkowego są przedmiotem działań Rzecznika Praw Obywatelskich.

- W ocenie członków podkomisji proponowane rozwiązanie prowadzi do dublowania zadań, powielania istniejących struktur i niewątpliwie będzie generowało dodatkowe koszty - powiedział poseł. W imieniu podkomisji wnosił o odrzucenie projektu ustawy. Wniosek ten poparła większość członków komisji finansów.

W uzasadnieniu projektu dotyczącego powołania Rzecznika Praw Podatnika, którego autorami byli posłowie PiS wskazano, że miałby on stać na straży praw podatnika. "Dysproporcja pomiędzy siłą działań organów skarbowych oraz Ministerstwa Finansów jako prawodawcy - a możliwościami obrony podatników wymaga stworzenia wyspecjalizowanej instytucji, która zapewni praworządność w egzekwowaniu danin publicznych" - napisano. Zdaniem autorów projektu dzięki ustawie wzmocniona byłaby pozycja podatnika względem organów podatkowych.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: nowela ustawy | sejmowa komisja finansów | ustawy | komisja sejmowa | CIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »