Reklama

Senat proponuje zmiany w Ordynacji podatkowej

Senat przyjął dziś ważne zmiany w Ordynacji podatkowej. Dotyczą one szczególnie zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką.

Senatorowie jednogłośnie opowiedzieli się w czwartek za skierowaniem do Sejmu projektu zmian w Ordynacji podatkowej. Mają one sprawić, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką będą przedawniać się na takich samych zasadach jak pozostałe zobowiązania podatkowe.

Za przesłaniem projektu do Sejmu opowiedziało się w czwartek 74 senatorów, czyli wszyscy biorący w udział głosowaniu.

Celem zaproponowanego przez senatorów projektu jest dostosowanie Ordynacji podatkowej do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2013 r., który dotyczył przepisów podatkowych z 1997 r. TK orzekł, że część z nich jest niezgodna z konstytucją. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się po pięciu latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Reklama

Przepisy przewidują również, że w niektórych przypadkach dopuszczone jest zawieszenie lub przerwanie biegu tego terminu. Przedawnienie nie występuje jednak, gdy takie zobowiązanie zabezpieczone jest hipoteką lub zastawem skarbowym, jednak po upływie pięciu lat zaległość podatkowa może być egzekwowana tylko z przedmiotu zabezpieczenia.

TK uznał, że przepis ten jest przekroczeniem określonego w konstytucji władztwa podatkowego.

Senacki projekt przewiduje wykreślenie z Ordynacji podatkowej niekonstytucyjnego zapisu, co spowoduje, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym będą podlegać przedawnieniu na takich samych zasadach jak niezabezpieczone zobowiązania.

Zgodnie z projektem nowe przepisy miałyby zacząć funkcjonować od nowego roku, ale do 1 lipca 2015 r. obowiązywałby okres przejściowy.

Projekt budzi jednak sprzeciw resortu finansów, który jest w trakcie przygotowywania własnych zmian tych przepisów. Przed miesiącem, podczas obrad połączonych senackich komisji ustawodawczej i finansów zastępca dyrektora Departamentu Polityki Podatkowej w MF Włodzimierz Gurba przekonywał, by wykonanie wyroku TK pozostawić projektowi rządowemu, który wkrótce ma trafić do konsultacji społecznych. Podkreślał też, że przygotowywana przez jego resort nowela uwzględnia bardziej systemowe rozwiązania, między innymi w zakresie podważonych wyrokiem TK przepisów prawnych.

Gurba zwracał ponadto uwagę senatorów na to, że jeśli ich inicjatywa wejdzie w życie, to ucierpi na tym budżet państwa. Przedstawiciele MF wyrazili też obawę, że wyłącznie uchylenie przepisu w Ordynacji podatkowej, jakie przewiduje senacki projekt, bez odniesienia się do przepisów zawartych w ustawie o księgach wieczystych i hipotece oraz w Kodeksie cywilnym, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »