Sposób przekazywania 1 proc. wymaga doprecyzowania

Nowa procedura jest dobra, jednak wymaga doprecyzowania - uważają eksperci, którzy wzięli udział w debacie poświęconej 1 proc. podatku, zorganizowanej przez organizacje pozarządowe i Gazetę Prawną.

Czy nowa procedura przekazywania 1 proc. podatku jest dobra

Anna Mazgal

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) jest organizacją, która brała udział w pracach nad zmianą przepisów o 1 proc. Oceniając to, co działo się w tym roku z 1 proc., oddzieliłabym kwestie prawne od wprowadzania tych przepisów. Historia nowelizacji, która zmieniła procedurę przekazywania 1 proc., sięga roku 2006. Wtedy mieliśmy nadzieję, że uproszczona procedura zacznie działać już od roku 2007, czyli w rozliczeniu za 2006 rok. Tak się nie stało, i może dobrze. Wydawało się, że półtoraroczny okres przygotowywania wszystkich zainteresowanych stron był wystarczająco długi. Niestety, nie został on dobrze wykorzystany. Wydawało się, że jeżeli przepisy są tak sformułowane, aby podatnikom było łatwiej, to wszystkim to wyjdzie na dobre. Sam przepis w zamyśle wydaje się być dobrym posunięciem, jednak bardzo szwankowała praktyka jego wprowadzania.(...).

Reklama

Magdalena Dobranowska-Wittels

Nie mamy jeszcze danych, ile pieniędzy z 1 proc. w tym roku trafi do organizacji, ale z nieoficjalnych doniesień od poszczególnych organizacji wiemy, że mimo różnych problemów jest nieźle. Organizacja, która nie angażowała się w kampanię medialną zachęcającą do wpłat, znacznie zyskała na 1 proc. W poprzednim systemie przekazywania części podatku zbierała ok. 5 tys. zł, natomiast obecnie ma już ok. 130 tys. zł. Jest to tylko jedna organizacja z kilku tysięcy, ale gdyby podobne doświadczenia miały inne, to byłby to rzeczywiście znaczący wzrost.

Grażyna Piechota

Jestem pracownikiem Izby Skarbowej w Katowicach, więc nie będę się odnosiła do administracji w całym kraju. Nie chcę się również wypowiadać w imieniu Ministerstwa Finansów, bo nie mam takich kompetencji. W województwie śląskim, a jest to drugi co do wielkości region w Polsce, jeśli chodzi o wysokość odprowadzanych podatków, liczbę podatników itd., nie notujemy wielu problemów z przekazywaniem 1 proc. podatku. Jeśli jakieś się pojawiają, to są to jednostkowe przypadki.(...).

Krzysztof Więckiewicz

Trzeba mieć świadomość, że zarówno administracja, jak i sektor się uczą. Zmiana sposobu przekazywania 1 proc. wychodzi naprzeciw potrzebom sektora. Co istotne, mam sygnały, że urzędy skarbowe szybko się nauczyły, zrozumiały istotę tej transakcji.

Jak przekazywany jest 1 proc. po korekcie zeznań ? Czy urzędy skarbowe stosują jednakową procedurę ? Skąd podatnicy mają brać informacje o zmianie procedury ? Jak logistycznie przebiegło wdrażanie nowej procedury? Czy są jakieś kłopoty z przekazywaniem 1 proc. podatku ? Jakich zmian oczekują organizacje pożytku publicznego? Jak zachęcać podatników do przekazywania 1 proc. podatku? Czy nowy mechanizm przekazywania części podatku jest sukcesem ?

Więcej: Gazeta Prawna 15.07.2008 (137) - str. 2-3

Notowała Ewa Matyszewska.

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: procedura | proca | organizacje | wymagać
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »