Sprawdź, ile piwa możesz przywieźć do Polski

Coraz popularniejsze staje się nie tylko piwo produkowane przez małe, lokalne browary, lecz również to przywożone z zagranicznych wojaży.

Warto więc poznać zasady umożliwiające zakup piwa za granicą na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą bez konieczności płacenia akcyzy w Polsce.

Podatek akcyzowy obciąża szereg wyrobów uznawanych za akcyzowe (w tym również piwo) i jest pobierany w kraju ich konsumpcji. Oznacza to więc, że zapłata akcyzy w kraju, w którym nabyto wyrób akcyzowy nie wyłącza obowiązku uiszczenia akcyzy ponownie, jeżeli konsumpcja wyrobu odbywa się w innym kraju.

Pewne uproszczenia pojawiają się jednak przy zakupie wyrobów akcyzowych przywożonych do Polski przez osoby fizyczne na ich własny użytek. Jeżeli bowiem osoba fizyczna przemieści określone ilości wyrobów akcyzowych (przykładowo piwa), to wówczas nie będzie konieczna zapłata akcyzy w Polsce.

Reklama

Ustawa o podatku akcyzowym przewiduje odrębne limity zakupu piwa bez konieczności płacenia akcyzy w Polsce w zależności od tego, czy nabycie na własny użytek odbywa się: w kraju należącym do Unii Europejskiej czy też poza Unią Europejską.

Po sąsiedzku, czyli piwo z Unii Europejskiej

Polska ustawa o podatku akcyzowym przewiduje, że zwolnione z opłaty akcyzowej są przypadki zakupu piwa przez osobę fizyczną z akcyzą zapłaconą w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, dokonywane na własny użytek i z przeznaczeniem na cele inne niż handlowe.

Brak obowiązku zapłaty akcyzy w Polsce wystąpi, jeżeli nabyte przez osobę fizyczną piwo jest przez nią przemieszczane osobiście w ilości nie większej niż 110 litrów (całkiem sporo, prawda?).

Przykład:

Pan Tomasz nabył w niemieckich sklepach 110 litrów piwa z przeznaczeniem na własny użytek. W takim wypadku nie będzie konieczna zapłata akcyzy w Polsce, jeżeli piwo zostanie przez pana Tomasza przywiezione osobiście, a więc przykładowo własnym samochodem.

Ważne! Zakup w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej piwa w ilości nieprzekraczającej 110 litrów nie wiąże się z koniecznością zapłaty akcyzy w Polsce, jeżeli zostanie ono przywiezione przez osobę fizyczną na własny użytek.

Smak egzotycznego browaru, czyli piwo spoza Unii Europejskiej

W przypadku zakupu piwa przez osobę fizyczną w krajach nienależących do Unii Europejskiej obowiązują znaczenie mniejsze limity. W takim wypadku nie będzie w Polsce konieczna zapłata akcyzy od piwa w ilości nieprzekraczającej 16 litrów przywożonego w bagażu osobistym podróżnego, który ukończył 17 lat.

Przykład:

Pani Janina podczas wycieczki do Rosji zakupiła miejscowe piwo w ilości 4 litrów. W takim wypadku możliwy jest przywóz tej ilości piwa do Polski w bagażu osobistym pani Janiny, pod warunkiem, że ukończyła ona 17 lat.

Ważne! Przy zakupie piwa poza terenem Unii Europejskiej brak obowiązku zapłaty akcyzy wystąpi pod warunkiem, że przywóz piwa odbywa się w ilości nieprzekraczającej 16 litrów w bagażu osobistym podróżnego, który ukończył 17 lat.

Pobierz: program do rozliczeń PIT

Piotr Paszek, doradca podatkowy, kierownik zespołu ds. podatku akcyzowego i VAT

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej sp. z o. o.
Dowiedz się więcej na temat: alkohol | piwo | akcyza | browary
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »