Szykują się zmiany dla podatników. MF pracuje nad nowelą Ordynacji podatkowej

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu przekazano informację o pracach nad projektem noweli Ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw. W II kwartale rząd chce przyjąć przygotowywany przez Ministerstwo Finansów (MF) projekt noweli, której celem jest m.in. poprawa relacji między podatnikami a organami podatkowymi.

"Celem projektu ustawy jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi i zwiększenie efektywności działania organów podatkowych" - poinformowano w opisie projektu.

MF pracuje nad nowelizacją Ordynacji podatkowej

W wykazie przekazano, że zaproponowano m.in. "rewizję instytucji przedawnienia, w tym w zakresie nieprzedawniania się zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym oraz modyfikacji przesłanki zawieszającej bieg terminu przedawnienia zobowiązania w związku z wszczęciem postępowania karnego skarbowego". 

Dodano, że projekt będzie dostosowywać kwestie składania do Szefa KAS informacji o schematach podatkowych (MDR) w przypadku promotora, na którym ciąży chroniona tajemnica zawodowa. Przywołano wyrok TSUE w sprawie C-694/20 Orde van Vlaamse Balies, a także jeden z artykułów dyrektywy DAC8 ws. zwolnienia "radców prawnych, adwokatów, doradców podatkowych oraz rzeczników patentowych z obowiązku raportowania MDR i nałożenie obowiązku poinformowania ich klienta tj. korzystającego lub promotora o konieczności złożenia informacji o schematach podatkowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej". 

Reklama

Kolejną kwestią ma być "upoważnienie ministra finansów do wydawania rozporządzeń zwalniających m.in. przedmiotowo transakcje z obowiązku zgłaszania uzgodnień krajowych w zakresie wykazu określonych grup podmiotów, które będą zwolnione z obowiązku zgłaszania schematów podatkowych dotyczących uzgodnień krajowych". Nowe propozycje mają uchylić raportowanie zawiadomień MDR-2, a także ograniczyć obowiązek przekazywania informacji MDR-3 raz do roku, a także umożliwić złożenie podpisu przez pełnomocnika. 

Niższe grzywny, uchylenie sankcji i zwiększenie efektywności działania organów

Nowe przepisy mają również obniżyć wymiar grzywien z 720 do 240 stawek dziennych za nieprzekazywanie informacji o schemacie podatkowym lub przekazywanie ich po terminie. Uchylona ma być też sankcja za nieprzekazanie podmiotowi obowiązanemu do przekazania schematu podatkowego danych, dotyczących schematu lub przekazywanie ich po terminie. Nie będzie też sankcji "za brak zwrócenia się do podmiotu zlecającego czynności z odrębnym pismem o przekazanie mu oświadczenia na piśmie, że uzgodnienie nie stanowi schematu podatkowego, lub występowanie o oświadczenie po terminie". 

Projektowana nowela ma zwiększyć efektywność działania organów podatkowych. Poinformowano, że chodzi o propozycję "uchylenia obowiązku nadawania przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Numeru Schematu Podatkowego (NSP) w sytuacji, gdy informacja o schemacie podatkowym przekazana do Szefa KAS zawiera już nadany NSP w przypadku złożenia informacji o schemacie podatkowym przez inny podmiot". 

W wykazie poinformowano, że przyszła nowela zapewni ministrowi właściwemu ds. finansów publicznych możliwość składania wniosków do Naczelnego Sądu Administracyjnego o podjęcie uchwały abstrakcyjnej, "celem pełniejszej realizacji ustawowego obowiązku ministra finansów zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe". 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ordynacja podatkowa | podatnicy | organy | Ministerstwo Finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »