PIT-y 2025 wystartowały. Polacy mogą rozliczać podatek w "Twój e-PIT"
Polacy już mogą rozliczać podatki za 2024 r. Od soboty 15 lutego ruszyła akcja składania zeznań rocznych. Wyjaśniamy, gdzie rozliczyć PIT, o jakich terminach pamiętać i dlaczego niektórzy dostaną pieniądze w ramach zwrotu podatku szybciej niż inni. PIT-y 2025 bez tajemnic w Interii Biznes. "Twój e-PIT" czeka z dokumentami, ale Ministerstwo Finansów podkreśla, że system nie wyśle do płatnika wiadomości z informacją o czekającym dokumencie.
Podatki 2024 będą tematem numer jeden w najbliższych dniach. Powodem są jednak nie zmiany w przepisach, a fakt, że od 15 lutego 2025 r. można składać już zeznania podatkowe za poprzedni rok. PIT-y 2025 oficjalnie ruszyły i warto wiedzieć, jak otrzymać należne od skarbówki pieniądze szybciej. Jest na to sposób.
Od kiedy można rozliczyć PIT? Kiedy rozliczyć PIT 2024? Jak złożyć zeznanie podatkowe? Czy zeznania podatkowe można złożyć przez internet? Kwestia rozliczenia się z fiskusem oficjalnie nabrała tempa z racji, iż Ministerstwo Finansów oficjalnie rozpoczęło akcję rozliczania danin za poprzedni rok.
Od kiedy można zatem rozliczyć PIT? "Od 15 lutego możesz rozliczyć w Twój e-PIT również przychody z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej" - informuje Ministerstwo Finansów na specjalnej, dedykowanej stronie podatki.gov.pl. Chociaż usługa "Twój e-PIT" dostępna jest przez cały rok w formie 24/7, to 15 lutego 2025 r. jest kluczową datą z racji, iż to właśnie ten termin wskazany został jako moment, gdy podatnicy będą mogli zapoznać się ze swoimi zeznaniami podatkowymi za 2024 r.
PIT-y 2025, czyli tak naprawdę rozliczenia za 2024 r. można złożyć już 15 lutego 2025 r. Podatnik ma do tego prawo, chociaż pracodawcy mają obowiązek przekazać PIT do końca lutego. Niemniej przedsiębiorcy musieli już wcześniej przekazać te dane do systemu, dzięki czemu "Twój e-PIT" jest w stanie zaproponować automatyczne rozliczenie. Terminem końcowym rozliczenia PIT za podatki za rok 2024 r. jest 30 kwietnia 2025 r.
Ramy terminowe 15.02-30.04.2025 r. są istotne. Podatnicy, którzy zignorują obowiązek podatkowy i nie złożą zeznania w terminie, wówczas mogą zostać ukarani karą grzywny. Zgodnie z art. 48 par. 2 kodeksu karnego skarbowego osobie takiej grozi grzywna w wysokości pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2025 r. wynosi ono 4666 zł, a więc nierozliczenie się ze skarbówką może pociągnąć ze sobą karę wynoszącą 23 330 zł.
Czasy, gdy w urzędach stał długie kolejki interesantów, chcących rozliczyć podatki za poprzedni rok już minęły. Wzrost znaczenia usług cyfrowych sprawił, że PIT-y można składać poprzez internet, a co więcej, nie trzeba ich nawet samodzielnie wypełniać. Podatnik, wchodząc w usługę "Twój e-PIT" na rządowej stronie podatki.gov.pl, zobaczy proponowane rozliczenie. Dokument może zostać zaakceptowany, ale nie musi.
"Korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe, sam decydujesz, w jaki sposób złożysz zeznanie podatkowe. (...) W usłudze Twój e-PIT możesz złożyć korektę wszystkich zeznań, bez względu na to, czy pierwotną wersję zeznania złożyłeś w usłudze Twój e-PIT, czy też w innej formie" - dodaje w poradniku na temat "Twój e-PIT" Ministerstwo Finansów.
Od 15 lutego "Twój e-PIT" oficjalnie zezwala na rozliczenia z fiskusem. Chociaż nie trzeba wychodzić z domu i nie jest konieczne instalowanie dodatkowych aplikacji to, aby dopełnić podatkowych formalności, to system będzie wymagał istotnych informacji. Do systemu "Twój e-Pit" można zalogować się poprzez:
- profil zaufany,
- mObywatela,
- e-dowód,
- Bankowość elektroniczną
- dane autoryzujące: PESEL lub NIP i kwoty przychodu kwota do zapłaty/kwota nadpłaty.
W przypadku rozliczania PIT 2025 przez internet i korzystania z funkcji "Twój e-PIT" podatnik otrzymuje automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. W "Twój e-PIT" dla osób spełniających warunki udostępnione zostanie oświadczenie PIT-OP oraz informacja PIT-DZ o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4 plus. Ministerstwo Finansów uspakaja, że w PIT-ach 2025 składanych przez “Twój e-PIT" można samodzielnie dodać brakujące ulgi, odliczenia i dodatkowe informacje. Będą one automatycznie przenosić do załączników. "Aby rozliczyć swój podatek nie musisz wypełniać dodatkowych wniosków" - dodaje resort finansów.
Warto wiedzieć nie tylko to gdzie rozliczyć PIT, od kiedy i do kiedy trzeba to zrobić, ale również mieć świadomość, że terminy zwrotu nadpłaconego podatku nie dla wszystkich są takie same. PIT-y 2025 rozliczone w konkretny sposób obligują urzędników do szybszego działania. Część podatników może oczekiwać tego, że pieniądze nadpłacone za podatek w 2024 r. trafia do ich kieszeni już w ciągu maksymalnie 30 dni.
Jak złożyć PIT 2025 i korzystać z preferencyjnego rozpatrywania rozliczenia zwrotu podatku? Jest na to kilka sposobów. Pierwszym z nich jest świadomość, że rozliczenia podatkowe składane poprzez "Twój e-PIT" są traktowane przez skarbówkę w sposób priorytetowy. W niektórych przypadkach podatnicy mogą otrzymywać należny zwrot podatku w kilka dni od złożenia rozliczenia. Przepisy regulują jednak maksymalny czas oczekiwania.
W przypadku tylko skorzystania z opcji "Twój e-PIT" 15 lutego 2025 r. zwrot podatku trafi do podatnika najpóźniej 1 kwietnia, czyli w maksymalnie 45 dni od złożenia PIT 2025. Tradycyjna forma, czyli papierowa forma dokumentu sprawia, że proces ten wydłuża się aż do 90 dni.
Sposób na szybsze dostanie zwrotu podatku po złożeniu PIT 2025 przysługuje rodzinom wielodzietnym, a dokładnie takim, które posiadają Kartę Dużej Rodziny. Trzeba jednak pamiętać, że podatnik posiadający KDR musi odnotować to w odpowiedniej rubryce w zeznaniu podatkowym.
"Chcąc otrzymać zwrot podatku dochodowego w trybie przyśpieszonym, należy poinformować Urząd Skarbowy o posiadaniu ważnej Karty Dużej Rodziny, wskazując nr Karty w druku rozliczenia PIT-37 - pole 139, PIT-36 - pole 436, PIT-28 pole 153" - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości na temat tego, jak działa "Twój e-PIT", który od 15 lutego oferuje usługę rozliczenia się za 2024 r. z racji przygotowania dokumentu PIT wygenerowanego automatycznie. System przewiduje również to, że część Polaków nie rozlicza się sama, a ze współmałżonkiem. W przypadku spełniania warunków do preferencyjnego opodatkowania - już po zalogowaniu się do "Twój e-PIT" - podatnik zobaczy możliwą do wybrania opcję rozliczania z małżonkiem lub jako samotnie wychowujący dziecko rodzic.
Jak rozliczyć PIT 2025 przez rządowy portal? Wystarczy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i kliknąć na kafel z usługą Twój e-PIT. Wówczas pojawi się opcja "złóż PIT". Ministerstwo Finansów przypomina, że system nie wysyła żadnych indywidualnych powiadomień o czekającym zeznaniu PIT.
Co ważne, jeśli do 30 kwietnia 2025 r. podatnik nie zaakceptuje ani nie odrzuci w usłudze "Twój e-PIT" przygotowanego zeznania PIT-37 albo PIT-38, a także nie dojdzie do rozliczenia się na innej dostępnej ścieżce, wówczas PIT 2025 zostanie automatycznie zaakceptowany i złożony.
Agata Jaroszewska