Reklama

Tej ulgi podatkowej nie zna 94 procent Polaków

Przy składaniu rocznych zeznań podatkowych Polacy najczęściej korzystają z ulgi prorodzinnej oraz ulgi na internet - wynika z Barometru Nordea przeprowadzonego we współpracy z firmą badawczą TNS Polska. Do jednych z najmniej znanych rozwiązań należy natomiast możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o wpłaty na konto IKZE - ulgi tej nie zna aż 93,6 proc. badanych. Zdaniem ekspertów, pomimo korzyści z oszczędzania w ramach III filaru, Polacy nie mają wiedzy na temat funkcjonowania tego typu kont emerytalnych.

Zapytani o znajomość aktualnie obowiązujących ulg podatkowych, Polacy najczęściej wskazywali ulgę na dziecko oraz ulgę na internet. To właśnie z tych odliczeń korzystali najliczniej w rozliczeniu podatkowym za 2013 rok (38 proc. osób oszczędzających i 29 proc. nieoszczędzających na emeryturę). Do mniej popularnych odliczeń zaliczają się: ulga od darowizny, ulga na ubezpieczenie zdrowotne i ulga na koszty rehabilitacji.

Reklama

Ponadto, jak wynika z badań, zdecydowana większość osób - zarówno w grupie oszczędzających (78 proc.), jak i nieoszczędzających dodatkowo na emeryturę (95 proc.) - nie wiedziała o możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania wpłat na IKZE. A przecież osoby korzystające z ulgi na IKZE z tytułu oszczędzania w rozliczeniu rocznym za 2014 roku mogą zatrzymać w kieszeni nawet 1438 złotych. W kolejnym roku kwota ta będzie jeszcze większa, bo aż 1520 złotych.

III filar nadal nie jest powszechny

Badania wskazują, że około 2/3 oszczędzających (67 proc.) słyszało o możliwości gromadzenia kapitału na emeryturę poza obowiązkowymi składkami. W przypadku nieoszczędzających jest to już tylko 1/3 badanych, którzy zapytani o szczegóły nie potrafią jednak wskazać konkretnych rozwiązań służących długoterminowemu oszczędzaniu.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Z kolei oszczędzający wśród najpopularniejszych instrumentów wymieniają bieżące rachunki bankowe (ponad 1/3 oszczędzających), rachunki oszczędnościowe (27 proc.) oraz lokaty (24 proc.), które zakładane są na krótki okres (najczęściej od kilku miesięcy do 2 lat).

Tylko nieliczni oszczędzający korzystali z produktów ubezpieczeniowych umożliwiających wypłatę środków po przejściu na emeryturę (13 proc.) oraz rachunków w funduszach inwestycyjnych (9 proc.). Jeszcze mniej osób odkładających środki z myślą o emeryturze wskazało wśród preferowanych produktów IKE - indywidualne konta emerytalne (5 proc.) czy IKZE - indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (2 proc.).

- Wyniki badania wskazują bezsprzecznie na braki w podstawowej wiedzy na temat zasad funkcjonowania specjalnych kont emerytalnych (IKE i IKZE). Większość Polaków nie wie nawet, że takie produkty istnieją, a 48 proc. oszczędzających zna np. IKZE tylko ze słyszenia - komentuje wyniki Barometru dr Joanna Rutecka z Instytutu Statystyki i Demografii w Szkole Głównej Handlowej. - Większość Polaków (zarówno oszczędzających, jak i nieoszczędzających) nie potrafi wskazać podstawowych cech kont, nie wie, gdzie można je założyć, na czym polegają korzyści podatkowe, ograniczenia wpłat i wypłat z IKE i IKZE - dodaje dr Rutecka.

Polacy nie znają IKZE

Blisko połowa respondentów zna IKZE tylko ze słyszenia (48 proc. oszczędzających; 57 proc. nieoszczędzających na emeryturę). Większość nie ma wiedzy o koncie, a ponad połowa badanych z obu grup nie wie, jakie instytucje je oferują. Miejscem, które wskazywano najczęściej był bank (13 proc. oszczędzających, 15 proc. nieoszczędzających).

Zdaniem ekspertów, niski poziom wiedzy w zakresie funkcjonowania kont emerytalnych i związanych z tym korzyści finansowych może wynikać z faktu, że niechętnie odkładamy pieniądze na przyszłość. Jak wynika z danych Barometru Nordea, tylko 8 proc. aktywnych zawodowo Polaków oszczędza na emeryturę.

- Nadal brakuje nam wiary we własne możliwości finansowe, tymczasem oszczędzanie nawet niewielkich kwot, rozłożone w czasie, daje konkretne zyski. Odkładając 90-100 zł miesięcznie przez 40 lat, przy stopie zwrotu na poziomie 7 proc., można zgromadzić ponad 174 tys. zł, które mogą stanowić dodatek do naszych przyszłych świadczeń - mówi Artur Maliszewski, prezes Nordea PTE.

Według badań, 8 na 10 Polaków planuje przejść na emeryturę zgodnie z wiekiem ustawowym, jednak aż połowa z nich deklaruje, że będzie dodatkowo dorabiać do przyszłych świadczeń. Wśród respondentów panuje przekonanie, że środki z ZUS i OFE nie wystarczą na godne życie.

- Niekorzystne trendy demograficzne jasno wskazują, że obowiązkowy system emerytalny nie zapewni nam świadczeń, które pozwoliłyby na utrzymanie dotychczasowego poziomu życia. Dodatkowe oszczędzanie w tym zakresie jest koniecznością. Dlatego zarówno przed branżą finansową, jak i stroną rządową oraz politykami, stoi duże wyzwanie zmotywowania Polaków do dobrowolnego gromadzenia kapitału, chociażby w ramach IKE czy IKZE - komentuje Maliszewski.

Pobierz za darmo program PIT 2014

Jak działa IKZE?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to system dobrowolnego oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru. Konto może założyć każdy pełnoletni i osoby powyżej 16. roku życia zatrudnione na umowę o pracę. W większości towarzystw, klienci sami decydują, ile i z jaką częstotliwością będą dokonywać wpłat.

Maksymalny limit wpłat w 2015 roku, określony w ustawie, wynosi 4750,80 złotych. Mechanizmem zachęcającym do gromadzenia środków w ramach konta są korzyści podatkowe. Wypracowane zyski nie podlegają 19-procentowemu podatkowi Belki, a roczne wpłaty na konto można uwzględnić w deklaracji PIT, zmniejszając tym samym podstawę opodatkowania.

Jak przekonuje Artur Maliszewski: - IKZE to atrakcyjne uzupełnienie obowiązkowych form oszczędzania na emeryturę. Produkt ten należy obecnie do jednych z tańszych produktów inwestycyjnych na rynku, z przejrzystą strukturą oraz gwarancją korzyści podatkowych pozwalających na optymalizację zysków.

- - - - - -

O badaniu "Barometr Nordea"

"Barometr Nordea" to cykliczne badanie opinii społecznej, którego celem jest weryfikacja wiedzy i poznanie potrzeb informacyjnych Polaków w zakresie funkcjonowania systemu emerytalnego (II i III filaru). Badanie "Zachowania finansowe Polaków dotyczące oszczędzania na emeryturę" zostało zrealizowane przez TNS Polska na zlecenie Nordea PTE S.A. w ramach badania Omnibus. Badanie Omnibus jest realizowane techniką CAPI, w trakcie wywiadu osobistego (face-to-face), w domach respondentów. Badanie przeprowadzano w dniach 06-11 czerwca 2014 r. na reprezentatywnej próbie Polaków. Wielkość próby obejmuje 1000 osób w wieku 15+.

Dowiedz się więcej na temat: tym | kont | ten | IKZE | ulgi podatkowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »