Ułatwienia dla małych firm. Jest projekt zmian w ustawie o VAT

Małe firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę - zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług opracowany przez Ministerstwo Finansów. W Polsce limit zwolnienia z VAT wynosi 200 tys. złotych. Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

Chodzi o ułatwienie małym przedsiębiorstwom prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej. Celem opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw jest też implementacja unijnych przepisów. 

"W projekcie ustawy proponuje się wprowadzenie przepisów w zakresie szczególnej procedury zwolnień dla małych przedsiębiorstw mających siedzibę działalności gospodarczej w państwach członkowskich innych niż to, w których VAT jest należny, zwanej dalej 'procedurą SME' (od small medium-sized enterprises, czyli małych i średnich przedsiębiorstw - red.)" - czytamy w uzasadnieniu do projektu. 

Reklama

Bez VAT do 200 tys. zł

Proponowana zmiana w przepisach pozwoli na korzystanie ze zwolnienia w VAT w Polsce przez małe przedsiębiorstwa mające siedzibę działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim UE. Również polskie małe przedsiębiorstwa będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. 

"Zmiany są zatem skierowane do małych przedsiębiorstw prowadzących działalność w różnych państwach członkowskich UE" - uzasadnia MF. 

Chodzi o zwolnienie podmiotowe z VAT, którego limit wynosi w Polsce 200 tys. zł. Przysługuje ono podatnikom, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym tej kwoty, bez wliczania do niej podatku. Podatnicy ci mogą jednak wybrać dobrowolnie opodatkowanie VAT. Dla firm rozpoczynających działalność limit jest liczony proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w trakcie roku.

Teraz VAT od pierwszej transakcji

Obecnie problem polega na tym, że firmy z zagranicy, które rozpoczynają sprzedaż w Polsce, nie mogą korzystać z obowiązujących tu zwolnień i muszą rozliczać VAT od pierwszej sprzedaży w naszym kraju. Podobnie jest w przypadku małych firm z Polski działających w krajach UE. Oznacza to konieczność rejestracji w danym kraju na potrzeby VAT. 

W uzasadnieniu wyjaśniono, że małe firmy będą mogły skorzystać ze zwolnienie z VAT, jeśli ich roczny obrót nie przekroczy progu w tym kraju, w którym VAT jest należny, przy czym zwolnienie to nie może przekraczać 85 tys. euro - lub równowartości tej kwoty w walucie danego kraju - a więc górnego przewidzianego w Dyrektywie VAT. 

"Istnieje również możliwość stosowania progów sektorowych. W przypadku gdy państwa członkowskie stosują zróżnicowane progi w odniesieniu do różnych sektorów działalności gospodarczej, muszą jednocześnie zapewnić, aby taki podatnik miał możliwość zastosowania tylko jednego z tych progów” - czytamy w uzasadnieniu. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: VAT | Ministerstwo Finansów | nowelizacja | ustawy | podatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »