Ulga meldunkowa - powolna zmiana linii orzecznictwa
Ulga meldunkowa obejmuje grunt, czy sam lokal (dom)? Linia orzecznictwa powoli zmienia się...
Problem sprzedaży całych nieruchomości: budynek+grunt albo mieszkanie+grunt jest bardzo istotny dla podatników. Przepisy nie rozstrzygają, czy ulga meldunkowa obejmuje grunt, czy też nie, w każdym razie o zwolnieniu dot. gruntu ogóle w ustawie nie ma mowy. Jak jednak sprzedać dom bez gruntu? Albo wyodrębnić cenę?
W takiej oto sytuacji mamy szereg wyroków potwierdzających niekorzystną interpretację, w myśl której grunt jest jednak opodatkowany, a zwolnione są jedynie budynki czy mieszkania (wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 października 2009 r. sygn. I SA/Wr 1100/09, wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 stycznia 2010 r. sygn. I SA/Gd 833/09, wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 maja 2010 r. sygn. I SA/Po 116/10.) i w sumie jeden wyrok WSA w Warszawie III SA/Wa 2040/09 uznający, iż grunt wchodzi w ulgę meldunkową jako nierozerwalnie związany z mieszkaniem. Wydaje się jednak, że linia orzecznictwa zmienia się. Również wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku I SA/Bk 222/11 stwierdza, że "Ulga meldunkowa, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 u.p.d.o.f., powinna obejmować całość sprzedanej nieruchomości lub udziału w niej, tzn. budynek mieszkalny wraz z gruntem pod takim budynkiem czy też udział w takim budynku i położonego pod nim gruntu. W zakresie takiej wykładni tego przepisu mówić można jedynie o względnej autonomii prawa podatkowego". Należy zatem ostrożnie zalecić stosowanie ulgi meldunkowej również do budynków.
Ci, którzy zapłacili podatek od sprzedaży mieszkania lub domu (od wartości gruntu), mogą obecnie złożyć stosowne dokumenty korygujące i wystąpić o stwierdzenie nadpłaty - właśnie w świetle nowego orzecznictwa. Potrzeba tylko pomocy doradcy podatkowego.