Ulga na powrót przyciągnie do Polski? Rząd oferuje nieopodatkowane 85 528 zł

Ulga na powrót to nowa ulga podatkowa wprowadzona wraz z Polskim Ładem w 2022 roku. To zachęta dla tych, którzy zdecydowali się pracować za granicą, aby powrócili do Polski. Rząd kusi ich zwiększoną kwotą wolną od opodatkowania. Sięga ona 85 528 zł

Ustawodawca zaproponował zwolnienie z podatku dochodowego kwoty przychodu wysokości 85 528 zł w skali roku. Jednak nie tylko na tej jednej kwocie się kończy, ponieważ ulga na powrót może być stosowana przez cztery kolejne lata. W sumie daje to więc 342 112 zł.

Nie wystarczy jednak zarobić pieniędzy za granicą i wrócić do kraju, by ubiegać się o ulgę na powrót. Aby zostać nią objętym nasze dochody nie tylko nie mogą przekraczać 85 528 zł w skali roku, ale także nasz adres powinien zostać zmieniony z zagranicznego na polski po 2022 roku. Ci, którzy przenieśli się do Polski wcześniej, nie mogą skorzystać z ulgi. 

Reklama

Ulga na powrót dla kogo? Podatnik musi spełnić kilka warunków

Zachęta do powrotu nie działa jednak na wszystkich. Aby móc ubiegać się o nieopodatkowanie przychodu do 85 528 zł z tytułu ulgi na powrót podatnik powinien spełnić kilka warunków. Wspomnieliśmy już o kwocie, a także o terminie powrotu, jaki musi przypadać na okres po 31 grudnia 2021 roku. Sam beneficjent ulgi na powrót powinien również podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Chętny do skorzystania z ulgi na powrót nie może być również osobą, która już skorzystała w całości lub części ulgi. Co więcej, ubiegający się o jej przyznanie nie musi być obywatelem Polski. Obywatelstwo Polski może otworzyć drogę do przyznania ulgi, ale równie dobrze można posługiwać się Kartą Polaka, być obywatelem innego niż Polska kraju UE albo kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy też Szwajcarii.

Oczywiście osoba chętna odliczyć ulgę na powrót powinna móc wykazać w dokumentach miejsce zamieszkania, w jakim przebywała przed powrotem do Polski. Odliczenie jej przysługuje bowiem jedynie w wypadku, gdy ostatnie trzy pełne lata kalendarzowe podatnik pracował i odprowadzał podatki poza terenem Polski.

Nie tylko miejsce, ale i charakter dochodów. Ustawodawca bierze pod uwagę trzy źródła

Aby móc wystąpić o ulgę na powrót podatnik musi wykazać, że kwota, którą chce zwolnić od podatku, pochodzi z tytułu umowy zlecenia, prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy lub stosunku pracy nakładczej

Warto podkreślić, że wraz z ulgą na powrót można stosować w rozliczeniu podatkowym również inne ulgi. Istnieje jednak zastrzeżenie - ich łączna kwota nie może przekraczać 85 528 zł w skali roku.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: ulga podatkowa | PIT | pieniądze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »