W jaki sposób złożyć zeznanie?

Wypełnione i podpisane zeznanie za 2008 r. należy złożyć do końca kwietnia 2009 r. Można je osobiście zanieść do urzędu skarbowego, wysłać na jego adres, przesłać przez Internet... W każdym jednak razie należy zadbać, aby mieć potwierdzenie wykonania tego zadania. To zabezpieczenie na wypadek, gdyby urząd skarbowy miał wątpliwości, czy i kiedy zeznanie zostało złożone.

Wypełnione i podpisane zeznanie za 2008 r. należy złożyć do końca kwietnia 2009 r. Można je osobiście zanieść do urzędu skarbowego, wysłać na jego adres, przesłać przez Internet... W każdym jednak razie należy zadbać, aby mieć potwierdzenie wykonania tego zadania. To zabezpieczenie na wypadek, gdyby urząd skarbowy miał wątpliwości, czy i kiedy zeznanie zostało złożone.


Wizyta w urzędzie

Reklama

Termin rozliczenia się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za ubiegły rok upływa 30 kwietnia 2009 r. Najpóźniej tego dnia trzeba złożyć następujące zeznania: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38. Osoby, które nie wywiążą się z tego obowiązku, narażają się na sankcje karne skarbowe. Jak zatem złożyć zeznanie, aby uniknąć kłopotów?

Wypełniony i podpisany PIT można po prostu zanieść do urzędu skarbowego. W sprawie rozliczenia za 2008 r. zasadniczo kompetentny jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu ubiegłego roku. Małżonkowie, rozliczający się wspólnie, zeznanie składają w urzędzie skarbowym właściwym według ich miejsca zamieszkania w ostatnim dniu 2008 r., a jeżeli mają różne adresy - według miejsca zamieszkania jednego z nich. Osoby, które podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, zeznanie składają w urzędzie skarbowym właściwym w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Zanosząc PIT do urzędu, warto mieć przy sobie jego kopię. Urzędnik przybije wówczas na niej pieczątkę z datą złożenia zeznania.

W niektórych urzędach skarbowych PIT można złożyć w tzw. urzędomacie. Jest to urządzenie przyjmujące dokumenty podatkowe. Po wsunięciu zeznania do urzędomatu otrzymuje się potwierdzenie jego złożenia. Zawiera ono m.in. datę i godzinę wykonania operacji.


Zeznanie jako list

Wizyta w urzędzie skarbowym nie zawsze wchodzi w rachubę. Może za tym stać brak czasu, choroba, zamieszkanie w innej miejscowości niż znajduje się urząd itp. W takich sytuacjach PIT można przesłać na adres urzędu.

Trzeba jednak uważać, komu zleca się dostarczenie przesyłki z zeznaniem w środku - w szczególności wtedy, gdy wysyła się ją w ostatniej chwili. Taka ostrożność jest wskazana ze względu na art. 12 § 6 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Z przepisu tego wynika, że termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Status operatora publicznego ma obecnie tylko Poczta Polska SA. Lepiej więc udać się do jej placówki, jeśli zeznanie ma być wysłane w ostatnich dniach kwietnia. Będzie miało się pewność, że zostanie ono uznane za złożone z zachowaniem terminu.

Nie ma oczywiście przeszkód, aby wysłać zeznanie za pośrednictwem innej firmy niż Poczta Polska. Trzeba to jednak zrobić odpowiednio wcześnie. Dniem złożenia zeznania nie będzie bowiem dzień nadania przesyłki - tak jak jest to w przypadku wysyłki przez Pocztę Polską - lecz dzień, w którym otrzyma ją urząd skarbowy.

Wysyłając zeznanie należy zadbać, aby mieć potwierdzenie nadania listu. Sądy administracyjne wielokrotnie podkreślały bowiem, że ryzyko wykazania złożenia zeznania spoczywa na podatniku.


Pośrednictwo konsula

Osoby, które przebywają poza Polską również mogą przesłać PIT. Nie ma przeszkód, aby zeznanie wysłać do urzędu skarbowego za pośrednictwem zagranicznego operatora pocztowego. Trzeba to jednak zrobić na tyle wcześnie, aby PIT dotarł do urzędu skarbowego najpóźniej 30 kwietnia. Dniem złożenia zeznania będzie bowiem dzień jego wpływu do urzędu skarbowego, a nie nadania w zagranicznej placówce pocztowej.

Dla osób przebywających poza Polską, korespondowanie z fiskusem może być z tego powodu kłopotliwe. Jest jednak sposób, aby uniknąć związanych z tym problemów: wizyta w konsulacie. Podatnikowi nie będzie można zarzucić spóźnienia, jeśli do końca kwietnia złoży PIT w polskim urzędzie konsularnym. Trzeba być jednak przygotowanym na uiszczenie opłaty za przekazanie zeznania do kraju.


PIT przez Internet

Zeznanie oraz załączniki do niego można złożyć bez wychodzenia z domu - przesyłając przez Internet. Trzeba jednak wcześniej dopełnić szeregu formalności. Komputer i dostęp do sieci nie wystarczą.

Jeśli podatnik sam chciałby złożyć e-zeznanie, musi dysponować bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Za podstawowy zestaw do składania takiego podpisu, tj. certyfikat kwalifikowany ważny rok, kartę kryptograficzną, czytnik kart, oprogramowanie, trzeba zapłacić ponad 300 zł (brutto). Obecnie nie bardzo opłaca się zakup takiego zestawu, aby raz w roku przesłać zeznanie.

Ministerstwo Finansów ogłosiło więc, że udostępni interaktywny formularz PIT-37, który będzie można złożyć bez wymaganego e-podpisu. To, kiedy będzie można z tego skorzystać, uzależnione jest jednak od zmiany Ordynacji podatkowej. Ustawa nowelizacyjna została uchwalona już przez Sejm. Resort finansów przewiduje, że zmiany wejdą w życie na przełomie marca i kwietnia tego roku.

Zadanie złożenia zeznania przez Internet można jednak powierzyć osobie, np. doradcy podatkowemu, która ma odpowiedni podpis elektroniczny.

E-podpis to nie wszystko. Trzeba jeszcze załatwić formalności w urzędzie skarbowym. Jest o nich mowa w art. 3c Ordynacji podatkowej. Najpierw trzeba złożyć zawiadomienie o zamiarze przesyłania deklaracji w formie elektronicznej i osobie upoważnionej do ich podpisywania. Składa się je na formularzu ZAW-E1. Zawiadomienie to dostarcza się urzędowi skarbowemu w wersji papierowej. Następny krok to złożenie zgłoszenia ZAW-E2. Przesyła je, w formie elektronicznej, osoba upoważniona do podpisywania e-deklaracji. Potem trzeba jeszcze poczekać na wydanie zaświadczenia ZAS-E. Urząd skarbowy wydaje je po sprawdzeniu zgodności danych zawartych w zawiadomieniu z danymi podanymi w zgłoszeniu. Ma na to miesiąc od dnia złożenia zgłoszenia. Dopiero po uzyskaniu zaświadczenia zeznanie można przesyłać przez Internet. Trwają jednak prace nad zniesieniem tych formalności. Ustawa zmieniająca Ordynację podatkową została już uchwalona przez Sejm i trafiła do Senatu.

Osoba, która zdecyduje się na przesłanie zeznania przez Internet, powinna mieć potwierdzenie jego złożenia. Dokumentem potwierdzającym złożenie zeznania w formie elektronicznej jest tzw. urzędowe poświadczenie odbioru (UPO).

Podstawa prawna: ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).



autor: Małgorzata Żujewska
Gazeta Podatkowa Nr 540 z dnia 2009-03-12

Dowiedz się więcej na temat: PIT | skarbowy | urząd skarbowy | internet | zeznania | wizyta | zeznanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »